Türkiye-ABD ilişkileri

Yıldırım, Pompeo ile görüştü

Başbakan Yıldırım, CIA Başkanı Pompeo ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Gündemdeki en önemli konular terörle mücadelede iş birliği ve Fethullah Gülen'in iadesiydi.

[Fotoğraf: AA]

CIA Başkanı Michael Pompeo Ankara ziyaretinin ikinci gününde Başbakan Binali Yıldırım'la görüştü. Çankaya Köşkü'nde 35 dakika süren görüşmede, "ABD'de yeni yönetim döneminde iş birliğine verilen önem" vurgulandı. Hem ikili hem de bölgesel çerçevede, terör ve organize suç başta olmak üzere, istihbarat alanında "yakın bir çalışma ilişkisi kurma" konusunda ortak yaklaşım paylaşıldı.

Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin Gülen örgütüyle mücadeleye yaklaşımının ve ABD yönetiminden bu konudaki beklentlerinin altını çizdi. Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi de örgütün ABD'deki yapılanmasıyla mücadele de gündemdeydi. ABD'nin tüm ilgili makamlarından bu konuda iş birliği talep edildi.

Pompeo da Türkiye ile iş birliği içerisinde çalışmaya önem verdiklerini belirtti. Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında El Bâb'da şehit olan Türk askerleri için de taziye ve başsağlığı dileklerini iletti.

Pompeo, göreve başladıktan sonraki ilk yurt dışı seyahatini Türkiye'ye yapıyor. Perşembe günü de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la görüşmüştü.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;