Türkiye

Yıldırım: Ya istiklâl ya ölüm

Başbakan Binali Yıldırım, Cizre'deki PKK saldırısıyla ilgili konuştu, "Hiçbir terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti'ni esir alamaz. Bildiklerini arkalarına koymasınlar" dedi. Yıldırım, "Kurtuluş Savaşı'nda gazinin dediği gibi ya istiklâl ya ölüm" ifadesini kullandı.

Konular: Türkiye, PKK
[Fotoğraf: AA]

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'yı ziyaret eden Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'la düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu. 

Yıldırım, Cizre'de 11 polisin şehit olduğu PKK saldırısıyla ilgili olarak, "Terör örgütü ne yaparsa yapsın, şehitlerimizi bağrımıza basacağız, acımızla kalleş terör örgütünü sevindirmeyeceğiz" dedi. 

Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Hiçbir terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti'ni esir alamaz. Bildiklerini arkalarına koymasınlar, milletimiz şunu anlasın ve bilsin ki bu terör örgütlerinin tümüne topyekûn savaş açtık.

Kurtuluş Savaşı'nda gazinin dediği gibi ya istiklâl ya ölüm.

79 milyonun kardeşliğine, birliğine kast eden bu alçaklara her türlü hak ettikleri cevabı vereceğiz.

Bugün dünyanın gıptayla izlediği büyük bir eseri tamamlayıp milletimizin hizmetine sunarken kalleş terör örgütü bildik icraatlarını yapmaktan geri durmuyor.

Milletimizin geleceği için ülkemizin refahı için bir yandan 2023 hedefleri için yılmadan çalışacağız, bir yandan da bu ülkenin başına bela olan bu terör örgütünü çökerteceğiz." 

Bulgaristan'la ilişkiler

Yıldırım, konuşmasının devamında, Bulgaristan Başbakanı Borisov'un Türkiye ziyaretine ve Türkiye-Bulgaristan ilişkilerine değindi.

"Türkiye ve Bulgaristan komşu değil aynı zamanda iyi birer müttefiktir. Çünkü ikili ilişkilerimiz gittikçe güçlenmektedir. NATO’da ve birçok uluslararası organizasyonda birlikte çalışıyoruz. Sayın Borisov’la sürekli her konuyu zaman mevhumu olmadan konuşuyoruz. Her iki ülke halkının arzuladığı konuları geciktirmeden sonuca kavuşturuyoruz. Bulgaristan’la geliştirdiğimiz bu ilişkiler AB ilişkilerine de olumlu yansımaktadır."

Mülteci sorunu

"Türkiye Ortadoğu’da uzun yıllardır devam eden savaş sebebiyle 3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapmaktadır. Mültecilerin her türlü ihtiyacını severek karşılıyoruz. Bizim geleneğimizde zorda kalan insanlara yardım etmek esastır. Bu sorunun bölgesel ve küresel bir sorun olduğunu asla akıldan çıkarmamak lazım. Avrupalı dostlarımızın mülteci konusunda daha fazla sorumluluk alma zamanı gelmiş ve geçmektedir. Ekim ayı sonunda yürürlüğe girmesi beklenen vize serbestisi ve geri iade kanunun yürürlüğe girmesi gerekmektedir. Bu sorun Türkiye’yi aşan bir soruna ulaşma ihtimali doğmaktadır. Bu meseleyi değerli dostum Boyko’ya bütün detaylarıyla anlattım. Bugün yarın yetkililerle sanırım görüşecek. Umarım bunu bütün detaylarıyla anlatır. Bulgaristan’ın göçmen sorunu görüyor ve takip ediyoruz. AB ile yaşadığımız sorundan bağımsız olarak Bulgaristan’ın bu yükünü hafifletmek için elimizden gelen gayreti göstermeye hazırız. Bu konuda ilgili makamlarımız zaten çalışmalara başladılar. Ümit ederim ki bu konuda sorunları paylaşarak aşma imkanını sağlamış oluruz."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;