Avrupa

Yine Hazreti Muhammed karikatürü

Silahlı saldırıda 12 çalışanını kaybeden Fransız mizah dergisinin yarın piyasaya çıkacak yeni sayısının kapağında gözü yaşlı resmedilmiş Hazreti Muhammed "Ben Charlie'yim" dövizi tutuyor.

Konular: Avrupa
Charlie Hebdo saldırısı Pazar günü Paris'te yaklaşık 2 milyon kişinin katıldığı yürüyüşle protesto edilmişti. [Reuters]

Geçen hafta silahlı saldırıya uğrayan ve 12 çalışanını kaybeden haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo ekibi yeni sayıyı Liberation Gazetesi'nin ofisinde hazırladı. 

Haftalık tirajı ortalama 60 bin olan derginin Çarşamba günü piyasaya çıkacak son sayısı 3 milyon adet basılıyor. Sadece Fransa'da değil, dünyanın birçok bölgesinden dergiye talep var. Dergi, Avustralya ve Hindistan'ın da bulunduğu 25 ülkede satışa çıkacak.

Türkçe de basılacak

Charlie Hebdo'nun baş editörü yaptığı açıklamada, derginin yeni sayısının 6 dilde yayınlanacağını söyledi. 14 Ocak Çarşamba günü yayınlanacak sayının Fransızca, İtalyanca ve Türkçe versiyonları basılı, İngilizce, Arapça ve İspanyolca versiyonları ise elektronik ortamda dağıtıma sunulacak.

Derginin yeni kapağı da belli oldu. Liberation gazetesinin önceden yayınladığı kapakta yine Hazreti Muhammed çizimi var. Elinde, dergiye yönelik saldırıyı protesto eylemlerinde ortak slogan haline gelen "Je Suis Charlie" (Ben Charlie'yim) yazılı döviz tutan Hazreti Muhammed gözü yaşlı resmedilmiş. "Olanlar affedildi" yazısı da kapağın üst kısmında derginin mesajı olarak yer alıyor. 

Dergi geçmişte de Hazreti Muhammed karikatürlerini sayfalarına taşımıştı. Silahlı saldırıyı da bu yayınların tetiklediği düşünülüyor. 

Saldırıda hayatını kaybeden derginin beş karikatüristi arasında, Charlie Hebdo Yazı İşleri Müdürü Stéphane Charbonnier de vardı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;