Yunanistan Ekonomik Krizi

Yunanistan 20 Eylül'de erken seçime gidiyor

Kreditörlerin istediği reformları kabul etmesi nedeniyle partisi tarafından eleştirilen Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, ülkeyi 20 Eylül'de erken seçime götürme kararı aldı ve istifa kararı açıkladı.

Tsipras, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulios'un konutunda istifasını vermek için beklerken. [Fotoğraf: Reuters]

Yunanistan devlet televizyonu ERT, önce müzakereleri yürüten ekonomi bakanını ardından karşıt görüşlü kabine üyelerini değiştiren AlexisTsipras’ın partisi Syriza’daki tepkiler nedeniyle erken seçim kararı aldığını söyledi ve istifa kararını açıkladı. Buna göre ülke 20 Eylül'de erken seçime gidececek.

Başbakan, kararını halka yaptığı konuşmada duyurdu. Ardından da istifasını sunmak üzere Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulios'un konutuna gitti.

ERT’nin haberine göre partideki bir grup vekiller 13 Eylül ya da 20 Eylül tarihlerini isterken, başka bir grup da kreditörlerin Yunanistan'ın ekonomik performansını notlayacağı Ekim sonrasını tercih ediyordu.

Daha önce mecliste güvenoyu yoluyla hükümete güvenin tazelenmesi gündeme gelmiş ancak reform kararları nedeniyle partide oluşan rahatsızlığın önüne geçilememişti. Reform kararlarına ve kemer sıkma politikalarına toplumdaki tepki ile iktidara gelen Syriza partisinde, vekillerin yaklaşık üçte biri yeni reform planına karşı olduklarını açıklayarak 41 yaşındaki Yunan Başbakanına karşı çıktı.

Yunanistan’a 86 milyar Euro değerinde yeni kredi verilmesini öngören anlaşma, haftalar süren müzakereler, bankalardaki nakit krizi ve halk referandumu süreçlerinin ardından 11 Ağustos’ta kabul edilmişti.

Bu sürede Yunan parlamentosu reform kararlarını onaylamış, iktidardaki Syriza partisinden ziyade AB yanlısı muhalefet vekillerinin ‘evet’ oyları etkili olmuştu. Metron Analysis adlı araştırma şirketinin 24 Temmuz tarihli anket sonuçlarına göre Syriza'nın yüzde 33,6 oranında halk desteği var.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;