Yunanistan

Yunanistan'da yeni hükümetin ilk icraatı

Yunanistan'da dün göreve başlayan yeni hükümet ilk icraat olarak Pire Limanı'nın satışını durdurdu. Kararın ardından limanın borsadaki hisseleri yaklaşık yüzde 9 değer kaybetti.

Limanı satın almak isteyen Çinli şirket istihdamı artırma sözü veriyordu. [Reuters]

Yunanistan'da seçimleri kazanan Syriza lideri Aleksis Tsipras'ın başbakanlığında kurulan yeni hükümet yüzde 67'si Çinli şirkete satılması gündemde olan Pire Limanı'nın özelleştirmesini durdurdu. 

AFP haber ajansına konuşan Denizcilik Bakan Yardımcısı Theodoros Dritsas, kararı doğrulayarak satışın durdurulduğunu belirtti. 

Ülkenin en büyük limanıyla ilgili özelleştirme kararı, Avrupa Birliği (AB), IMF ve Avrupa Merkez Bankası'nın kurtarma planı doğrultusunda alınmıştı. 

Limanın 2008'de de iki konteynır terminalinin işletmesi verilen Çinli gemicilik şirketi Cosco'ya satılması bekleniyordu. Bu kararın ardından limanın borsada işlem gören hisseleri yüzde 8,9 oranında değer kaybetti. 

Syriza'nın en önemli seçim vaatlerinin arasında kamu varlıklarının satışının durdurulması bulunuyordu. 

Beş yıldır ağır ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’da, 240 milyar avroluk kurtarma paketi kapsamında ülkenin ikinci büyük limanı Selanik ile birlikte demiryolu şirketleri Trainose ve ROSCO’nun satılması planlanıyordu. 

Geçen yıl Çin Başbakanı Li Kekiang, dönemin Yunanistan başbakanı Antonis Samaras ile bu limanı gezerken, Pire Limanı’nın yüzde 67’lik kısmının ülkesi tarafından satın alınmasının önemli olduğunu ve "Yunanistan’ı Avrupa’ya açılan kapı" olarak gördüklerini söylemişti. Li’nin ziyaretinde ayrıca, 6,5 milyar dolar büyüklüğünde 19 ticaret anlaşması da imzalanmıştı.

AB: Yunanistan'a yardımlarımız sürecek

AB Komisyonu'nun ekonomi temsilcisi Pierre Moscovici, AB'nin Yunanistan'a yardımının süreceğini bildirdi.

Le Parisen Gazetesi'ne konuşan Moscovici, Yunanistan'da genel seçimlerin ardından iktidara gelen Syriza ile ilişkilerin kesilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Moscovici, ''AB Komisyonu Yunanistan'a yardım ediyor ve bu yardım sürecek" dedi.

Yunanistan'a yönelik mali yardım programının nasıl süreceği konusunda yeni yönetimle görüşme masasına oturacaklarını kaydeden Moscovici, "Bizim arzumuz Yunanistan'ın borçlarını kapatıp, ekonomik büyüme ve istihdamı sağlaması ve euro bölgesinde kalması" dedi.

Yeni Başbakan Tsipras, Yunanistan'ın borçlarının ödenmesinin yeniden yapılandırılması için AB ve uluslararası kuramlarla müzakere masasına oturmak istediğini bildirmişti.

Kaynak: AFP, Reuters, AA 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;