Sağlık

Zor karar

Gülcan ve Rıdvan Ateşalp çifti, nadir görülen bir hastalıkla doğan 2 yaşındaki çocukları Ahmet'in sağ tarafının felç kalmasına neden olacak ameliyata onay verdi. Çünkü Ahmet'in yaşaması için başka seçenekleri yoktu. Ancak aile şimdi de bu ameliyat için gerekli parayı bir araya getirmekte zorlanıyorlar.

Konular: Türkiye, Sağlık
[Fotoğraf: DHA]

"Bu ameliyatla sağ tarafın komple felç olacağını söylediler. Bize bir karar vermemizi söylediler. Bu bizim için anne baba olarak zor bir karar."

Gülcan ve Rıdvan Ateşalp çifti, çocukları Ahmet Ayaz'ın yaşaması için gerekli olan ameliyata çocuklarının felç kalacağını bildikleri halde onay verdiler. Çünkü başka seçenekleri yoktu. 

Ahmet Ayaz, Sturge Weber Sendromu olarak bilinen hastalıkla dünyaya geldi. Anne karnındayken beyninin sol tarafında damar toplanması oluşan Ahmet, 2 yaşına kadar birçok kez nöbet geçirerek ölümcül tehlikeler atlattı. Doktorlar küçük çocuğun ilerleyen yaşlarda nöbetlerin birinde hayatını kaybedebileceğini söyleyerek, kurtuluşunun felce neden olacak beynin sol tarafının sağ tarafıyla bağlantısını kesmek olduğunu belirttiler. Genç çift, hayatlarının en zor kararını vererek çocuklarının kurtuluşu için ameliyat olmasına karar verdi. 14 Ocak'ta İstanbul'da özel bir hastanede gerçekleşecek operasyon için 60 bin lira gerekirken, Sakarya Valiliği, ailenin gereken yardımı toplaması için izin verdi.

Zor bir karar

Daha önce yerel bir televizyonda çalışan, şu an işsiz olan Rıdvan Ateşalp, 2 yıldır hastanelerin yoğun bakımlarında mücadele verdiklerini söyleyerek, çocuklarının her an bir nöbet geçirerek ölebileceğini söylüyor. Anne ve baba olarak zor bir karar verdiklerini ifade eden Rıdvan Ateşalp şunları söyledi:

“Ahmet Ayaz, 2 yaşında. Sturge Weber hastalığı var. 50 bin kişide bir görülen bir rahatsızlık. Doğarken beyninin sol tarafında olmaması gereken damarlarla doğdu ve hasarlı bölgesi var. Büyük ataklar geçiriyor, nöbetler geçiriyor. Bu böyle devam ettikçe hayatını kaybedecek bir riski var. Ameliyat önerdiler. Ameliyat olacak. Sağ beyinle sol beynin irtibatını kesecekler. Bu ameliyatla da sağ tarafın komple felç olacağını söylediler. Bize bir karar vermemizi söylediler. Bu bizim için anne baba olarak zor bir karar. Biz bu kararı verdik. Çocuğumuzun ameliyattan sonra sağ tarafı komple felç olacak. En azından çocuğumun ileride hayat şartları daha iyi olacak belki de"

Ameliyat için 60 bin lira gerekli

Tedavi için 2 yıl içinde ellerinde bulunan her şeyi sattıklarını belirten Rıdvan Ateşalp, şöyle konuştu:

"Ameliyattan sonra da zor bir süreç bekliyor bizi. Aşacak mıyız, aşamayacak mıyız onu da bilmiyoruz ama bu kararı vermek zorundaydık. Ameliyat için 60 bin lira gerekli. Özel bir hastanede olacak. Türkiye'de bunun ameliyatı sayılı kişiler yapıyor. 2 yıldan beri bu hastalıkla uğraşıyoruz. Bütün her şeyimizi sattık, verdik. Maddi olarak biz bittik. Elimizde avucumuzda hiçbir şey kalmadı. Biz yetkililerden, iş adamlarından destek bekliyoruz. Bunlara aşmak için elimizden tutulmasını, yardım edilmesini bekliyoruz. Ameliyat için kısa bir süre kaldı."

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;