İnteraktif

İnfografik: Kudüs'te kritik seçim

İsrailliler ve Filistinliler tarafından hak iddia edilen şehirdeki demografik uçuruma yakın bir bakış.

Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal kabul edilen Kudüs, uzun tarihi boyunca birçok dini ve etnik çekişmeye ve çatışmaya sahne oldu. Günümüzde de bu durum geçerliliğini koruyor.

1967 yılında İsrail, çoğunlukla Filistinlilerin yaşadığı Doğu Kudüs'ü ele geçirdi. Burada yaşayan Filistinliler, kendilerine tanınan özel statü uyarınca İsrail vatandaşı olarak tanınmıyor, ancak belediye seçimlerinde oy kullanabiliyor.

O yıldan beri birçok Filistinli, İsrail işgalini protesto etmek amacıyla belediye seçimlerini boykot etti. Bu seneki seçimlerde boykotu bitirme çağrıları yapılmasına karşın durum değişmedi ve birçok Filistinli sandığa gitmemeyi tercih etti. Katılım oranının yüzde 50'nin altında kaldığı seçimlerde mevcut belediye başkanı Nir Barkat koltuğunu korudu.

Al Jazeera, şehirdeki demografik ayrımı ve Filistinliler ile İsrailliler arasındaki sosyal eşitsizliği masaya yatırıyor.

Alia Chughtai'yi Twitter'dan takip edin: @AliaChughtai

Yermi Brenner'i Twitter'dan takip edin: @yermibrenner

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;