İnteraktif

Son bir yılda en çok altın kazandırdı

Türkiye istatistik kurumu finansal yatırım araçlarının yıllık getiri oranlarını açıkladı. Enflasyondan arındırılan reel getirilere bakıldığında en kazançlı yatırım aracı külçe altın olurken, en büyük kaybı parasını borsada değerlendirenler yaşadı.

Konular: Ekonomi, Türkiye

Yatırım araçlarının bir yıllık reel getiri ortalamalarına göre külçe altın yatırımcısına %9.26 kazandırdı. Altını %5.94 ile dolar izledi. Brexit nedeniyle sarsılan Euro, yatırımcısına dolara göre daha az kazandırdı. Parasını Euro olarak tutanların reel kazancı %2.84 oldu. Mevduat hesabının reel getiri oranı ise %1.93'de kaldı. 

Yatırımcısına para kaybettiren finansal araçlar ise borsa ve devlet tahvili. Borsaya yatırım yapanların parası bir yıl içinde %12.03 oranında eridi. Devlet tahvilleri de %1.03 zarar ettirdi.  

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;