Kronoloji

Kronoloji: Mescid-i Aksa

İsrail'in, 1967'den beri ilk kez Mescid-i Aksa'yı bütün Müslümanların girişine kapatmaya çalışması sonrası dünyanın gözü yeniden Kudüs'e döndü. Al Jazeera, İsrail'in saldırılarını artırdığı Kudüs'teki kutsal mescit etrafında gelişen tarihi kritik olayları derledi.

Konular: Ortadoğu

milat'tan önce (mö) 4000 yılında kurulan kudüs’ün surlar içindeki bölümü eski şehir, üç ayrı ilahi dine inanan insanlar açısından büyük öneme sahip bir bölge: müslümanlar, hıristiyanlar ve yahudiler.

‘eski şehir’ bölgesi ermeni, hıristiyan, yahudi ve müslüman mahalleleri olmak üzere dört kısma ayrılmış durumda. bugün eski şehir’e çıkan 11 ayrı kapının yedisi açık.

dünya mirasları içinde kabul edilen eski şehir içerisinde bulunan harem-i şerif olarak bilinen bölgede, müslümanlar için mekke ve medine’den sonra en önemli üçüncü kutsal yer kabul edilen mescid-i aksa camisi yer alıyor.

harem-i şerif’in içinde ayrıca hz. muhammed’in göğe yükseldiği kubbet-üs sahra bulunuyor.

israil’in 1967’de batı şeria, doğu kudüs ve gazze şeridi’ni işgal etmesinden bu yana harem-i şerif ile ilgili meseleler ürdün hükümeti tarafından desteklenen kudüs vakfı tarafından yürütülüyor.

israil ise doğu kudüs’ü işgal ettikten sonra bu bölge üzerinde hak sahibi olduğunu halen iddia ediyor.

kudüs vakfı, bölgedeki okulların ve yardım işlerinin yanısıra, mağaribe kapısı dışındaki tüm kapıların korumasını üstleniyor.

normal şartlarda harem-i şerif sadece müslümanların ibadeti için açık ancak israil ordusu sık sık israilli siyasetçi ve yerleşimcilerin içeri girişine izin veriyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;