Cüneyt Çakır Avrupa Şampiyonası'nda

Türk Milli Futbol Takımı'nın yer alamayacağı EURO 2012'de, Türk hakem Cüneyt Çakır görev yapacak.

Konular: Futbol

Haberin Öne Çıkanları

Çakır Avrupa Şampiyonası'nda

16 yıl sonra Türk hakem

FIFA kokartı bulunuyor

Türk hakem Cüneyt Çakır'ın, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda görev yapacağı açıklandı. Ukrayna ve Polonya'nın ortaklaşa düzenleyeceği turnuvada düdük çalacak Çakır, 16 yıl aradan sonra, Avrupa Şampiyonası'nda maç yönetecek ilk Türk hakemi olacak.

Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, UEFA'nın Nyon'daki merkezinde yapılan UEFA Hakem Komitesi toplantısında alınan karar sonrasında Cüneyt Çakır, Avrupa Şampiyonası'nda görev alacak 12 Avrupalı hakemden biri olmayı başardı. 
 
1996 yılında İngiltere'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda Ahmet Çakar, B Grubu'nda Romanya ile İspanya arasında 18 Haziran 2006'da oynanan ve İspanya'nın 2-1 galibiyetiyle sona eren 1. tur maçında görev yapmıştı.
 
UEFA'nın açıkladığı diğer hakemler ise şöyle;
 
Jonas Eriksson (İsveç)
Viktor Kassai (Macaristan)
Bjorn Kuipers (Hollanda)
Stephane Lannoy (Fransa)
Pedro Proenca (Portekiz)
Nicola Rizzoli (İtalya)
Damir Skomina (Slovenya)
Wolfgang Stark (Almanya)
Craig Thomson (İskoçya)
Carlos Velasco Carballo (İspanya)
Howard Webb (İngiltere)
 
Euro 2012, 8 Haziran'da oynanacak Polonya-Yunanistan maçıyla başlayacak.
 
Cüneyt Çakır'ın kariyeri
 
2011 yılı Haziran ayında UEFA tarafından en üst kategori olan ''Elit Kategoriye'' yükseltilerek Avrupa'nın en iyi 23 hakemi arasında yer alan Cüneyt Çakır, hakemliğe 1994 yılında başladı. 2001 yılında Üst Klasman Hakem olarak Spor Toto Süper Lig'de düdük çalmaya başlayan Çakır, 2006'da FIFA kokartı taktı.
 
2007'deki 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası'nda düdük çalan Çakır, 2009'daki 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası yarı final maçı ve 2010'da UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final rövanş maçı yönetme başarısı gösterdi. Cüneyt Çakır, 2010-2011 sezonunda 4'ü milli maç, 3'ü Şampiyonlar Ligi olmak üzere 11 uluslararası maç yönetti.  
 
Cüneyt Çakır ayrıca, Ağustos'ta Kolombiya'da yapılan 20 Yaş Altı Dünya Şampiyonası'nda görev aldı. Çakır, şampiyonada aralarında turnuvanın açılış maçı ve yarı final maçı da olmak üzere toplam 5 maçta düdük çaldı.
 
Kaynak: Ajanslar
 
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;