Gökkuşağının filmleri

Türkiye'nin ilk kuir festivali Pembe Hayat KuirFest, 17-24 Kasım tarihleri arasında Ankara'da yapılacak.

Konular: Kültür-Sanat

Haberin Öne Çıkanları

Ayrımcılığa dikkat çekiyor

Zenne ile açılıyor

Ödüllü filmler gala yapıyor

Arjantin yapımı Yok (Ausente, 2011) Berlin Film Festivali kapsamında dağıtılan Teddy Ödülü’nün sahibi.

Büyülü Fener Sinemasının ev sahipliği yapacağı festivalde Amerika’dan Kanada’ya, İsveç’ten Hollanda’ya, 15 ülkeden 50’ye yakın LGBT temalı uzun metrajlı film, kısa film ve belgesel gösterilecek.

Açılışı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde oldukça ses getiren, M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın 2008’de eşcinsel olduğu için ailesi tarafından öldürülen Ahmet Yıldız’a adadıkları, 'Zenne' adlı film yapacak.

Pembe Hayat Derneği'nin düzenlediği festival, LGBT (Lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireylere yönelik ayrımcılığa dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Kuir nedir?

İngilizce ‘queer’ kelimesinden geliyor. Aslen ‘tuhaf, acayip’ anlamına gelen sözcük, 80’lerde argo eşcinselleri aşağılamak için kullanılıyordu. Fakat zamanla eşcinseller tarafından benimsenen ve negatif anlamından sıyrılan sözcük bugün politik bir duruşun simgesi oldu.

LGBT hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratmayı amaçlayan Pembe Hayat KuirFest, sinemadan edebiyata, müzikten videoya pek çok farklı türü buluşturacak ve Türkiye ve dünyadan kuir sanatçıları bir araya getirecek.

Festival kapsamında ayrıca çeşitli atölyeler ve paneller düzenlenecek.

Kızılay Büyülü Fener Sinenamsı gişesinden temin edilebilecek biletlerin fiyatları 12.00 seansında 2,5 TL, 14.15 ve 16:30 seanslarında 5 TL, 18.30 ve 21.15 seanslarında da 10 TL olarak belirlendi.

‘Gökkuşağının altında’

Son yılların en çok konuşulan ve LGBT temalı ödüllü filmlerinin gösterileceği ‘Gökkuşağının Altında’ Almanya’dan Fransa’ya, Portekiz’den Arjantin’e toplam sekiz film Ankara’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Bu filmler arasında ‘Yok’ (Ausente, 2011), ‘Tomboy’ (2011), ‘Ander’ (2009), ‘80 Gün İçin’ (For 80 Days, 2010), ‘Birkaç Günlük Mola’ (A Few Days Of Respite, 2010), ‘Üç’ (Three, 2010), Romeolar (Romeos, 2011) ve Erkek Gibi Ölmek (To Die Like A Man, 2009) yer alıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;