Halterde rekor üstüne rekor

Londra'da Türk sporcuların madalya kazanamadığı halterde Kuzey Kore, Çin ve Kolombiyalı sporcular üç olimpiyat ve bir dünya rekoruna imza attı.

Haberin Öne Çıkanları

Kim'den iki rekor

Figueroa'dan olimpiyat rekoru

Hurşit Atak 5. oldu

Kim dünya rekorunun da yeni sahibi oldu. [AFP]

30. yaz olimpiyatları'nda halterde rekorlar üst üste geldi. 62 kilo erkeklerde kuzey koreli un guk kim, koparmada olimpiyat, toplamda dünya rekoru, kolombiyalı oscar figueroa ise silkmede olimpiyat rekoru kırarken, 58 kilo kadınlarda çinli xueying li de toplamda olimpiyat rekoru kırdı ve altın madalyaya uzandı.  

excel arena'daki müsabakalarda, koreli un guk kim, altın madalyayı koparmada 153, silkmede 174 ve toplamda 327 kiloyla aldı. kim koparmada kaldırdığı 153 kiloyla olimpiyat rekoru kırarken, 2002 yılında izmir'de çinli zhiyong shi'nin kırdığı dünya rekorunu da egale etti. eski olimpiyat rekoru 152 kiloyla atina 2004'te yine çinli shi tarafından kırılmıştı. 
 
guk un kim, toplamda 327 kiloyla da dünya rekoru kırdı. eski dünya rekoru 326 kiloyla çinli jie zhang'a aitti. 
 
kolombiyalı oscar figueroa, koparmada 140, silkmede 177, toplamda da 317 kilo kaldırarak gümüş madalya kazandı. kolombiyalı halterci, silkmedeki 177 kiloluk kaldırışıyla olimpiyat rekoru kırdı. eski rekor 176 kiloyla çinli xiangxiang zhang'a aitti. 
 
endonezyalı irawan eko yuli de koparmada 145, silkmede 172, toplamda 317 kilo kaldırırken, tartı farkıyla bronz madalyada kaldı. 

hurşit atak 5. oldu
 
62 kilo erkeklerde podyuma çıkan türk haltercilerden hurşit atak 5, erol bilgin ise 8. oldu.
 
podyuma ilk çıkan hurşit atak, koparmadaki birinci hakkında 130 kiloyu rahat kaldırdı. sonraki hakkı için 134 kilo bildiren türk halterci, ikinci ve üçüncü denemesinde başarılı olamadı ve koparmayı 130 kiloyla tamamladı. 
 
hurşit atak, silkmedeki ilk hakkında 166 kiloluk barı kaldırdı ancak hakemden işaret gelmeden bıraktığı için kaldırışı geçersiz sayıldı. 21 yaşındaki halterci, ikinci denemesinde bu kiloda başarılı oldu ve salondaki seyirciler tarafından alkışlandı. son hakkında 172 kiloyu kaldıran atak, toplamda 302 kiloya ulaştı. türk sporcu, genel klasmanda 5. oldu. 
 
silkmede ilk hakkında 165 kiloda başarısız olan bilgin, ikinci hakkında aynı kilodaki barı zorlanarak da olsa kaldırdı. son hakkında 169 kiloyu kaldıramayan türk halterci müsabakayı toplamda 300 kiloyla tamamladı. bilgin, genel klasmanda 8'inciliği elde etti. 
 
erol bilgin, koparmadaki ilk hakkında 135 kiloyu kaldırdı. ikinci hakkında 139 kiloda başarısız olan türk sporcu, son hakkında 140 kiloya çıktı, ancak bu kiloyu da kaldıramadı. 
 
çinli xueying'den olimpiyat rekoru
 
 
excel arena'da podyuma çıkan çinli sporcu, koparmada 108, silkmede 138 kilo kaldırdı ve toplamda 246 kiloya ulaşarak altın madalyanın sahibi oldu. 22 yaşındaki halterci koparma ve toplamda olimpiyat rekoru kırdı. 
 
bu sıklette taylandlı pimsiri sirikaew, koparmada 100, silkmede 136 ve toplamda 236 kiloluk dereceleriyle gümüş, ukraynalı kalina yuliya da koparmada 106, silkmede 129 ve toplamda 235 kilo kaldırarak bronz madalyaya uzandı. 
 
b grubu'nda mücadele eden türk halterci bediha tunadağı, koparmada 87, silkmede 107, toplamda da 194 kilo ile grubunda 5'inci, genel klasmanda ise 15'inci sırada yer aldı. 
 
kaynak: ajanslar
 
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;