Hollanda antrenmanında maymun sesleri

Takım kaptanı Van Bommel yaklaşık 30 bin kişinin izlediği idmanda maymun sesleri duyduklarını açıkladı. Buna karşın Hollandalı yetkililer şikayetçi olmadı.

Konular: Spor, Futbol

Haberin Öne Çıkanları

Maymun sesleri

Şikayetçi olmadı

Bommel konuştu

Hollandalı futbolcular çarşamba günü Auschwitz Toplama Kampı'nı ziyaret etmişlerdi. [Reuters]

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın en önemli gündem maddelerinden biri de ırkçılık. Futbolun en büyük tehlike arz eden unsurlarından biri olan ırkçılık kendini bu kez Polonya'da gösterdi. 

EURO 2012 hazırlıklarını Wisla Krakow Stadı'nda sürdüren Hollandalı futbolcular antrenman sırasında tribünlerden maymun sesleri yükseldiğini iddia etti. 
 
Özellikle siyahi oyunculara yönelik tepkinin kendilerini çok üzdüğünü söyleyen takım kaptanı Mark Van Bommel "Bu hafta Auschwitz'deki toplama kampını ziyaret etmişken o bölgeye çok yakın olan Krakow'da böyle bir tepki görmek hiç hoş olmadı" açıklamasını yaptı. 
 
Tecrübeli futbolcu yetkilileri de uyararak böyle bir tepkinin maç içerisinde gelmesi halinde hakeme gidip maçı tatil etmesini isteyeceklerini kaydetti. Gazetecilere açıklamalarda bulunan kaptan "Kulaklarınızı açın" uyarısında bulundu.
 
Hollanda Futbol Federasyonu yetkilileri maymun sesleri işitmelerine karşın şikayetçi olmayacaklarını açıkladı. 
 
Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) yönetimi, Hollanda Milli Takımı'nın antrenmanı sırasında bir futbolcuya ırkçı sataşmalar olduğunu, tekrarı halinde harekete geçeceklerini bildirdi.
 
UEFA'dan yapılan açıklamada, Hollanda'nın çarşamba günkü taraftara açık antrenmanı boyunca Berberi asıllı futbolcu İbrahim Afellay'in yuhalanmasıyla ilgili, "Hollanda'nın antrenmanı sırasında bir futbolcuya ırkçı sataşmalar olmuş. Irkçı tezahüratlar içeren münferit olayların yaşandığını biliyoruz. Tekrarı halinde harekete geçeceğiz" denildi.
 
Futbolcuların bu konuda korunacağı belirtilen açıklamada, ırkçılığa karşı "sıfır tolerans" gösterileceği kaydedildi.
 
Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan UEFA Başkanı Michel Platini de ırkçılıktan kurtulmanın en iyi yolu olarak tribünlerden ırkçı tezahüratlar gelmesi halinde maçın hakeminin oyunu durdurması olarak belirtmiş, Balotelli de sokakta kendine muz atılması halinde atanı öldüreceğini söylemişti. 
 
Hollanda EURO 2012'deki ilk maçını Ukrayna'nın Kharkiv kentinde Cumartesi günü Danimarka ile oynayacak. Hollandalı futbolcular çarşamba günü de Krakow yakınlarındaki Auschwitz Toplama Kampı'nı ziyaret etmişlerdi. 
 
Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;