İngiltere’siz yola devam

AB devlet ve hükümet başkanlarının ortak para euroyu kurtarma zirvesinde, AB antlaşmalarında değişikliğe direnen İngiltere, Avrupa entegrasyonundan dışlanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Konular: Avrupa

Haberin Öne Çıkanları

Euro Bölgesi ayrışıyor.

2012 Marta'ta yeni anlaşma.

Avrupa İstikrar Mekanizması kuruldu.

Mali sözleşme'yle bütçe açığı gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 3'ünü aşan ülkeler ''otomatik yaptırımlara" uğrayacak. [Reuters]

ab'nin 17 üyesinin dahil olduğu euro bölgesi, bütçe disiplinini güçlendirecek yeni bir anlaşmayla yola devam kararı alırken kalan 10 ab üyesinden ingiltere ve macaristan haricindekiler, euro ülkelerinin anlaşmasına katılma isteğinde bulundu.

zirvede ab içindeki derin ayrışmayı gösterircesine euro bölgesi'nin zirveleri yılda en az 2 kez düzenlenmek üzere resmileştirildi.

euro bölgesi liderlerince yayımlanan ortak deklarasyonda, piyasalardaki tansiyonun yükselmeye devam etmesi nedeniyle ''daha güçlü ekonomik birliğe doğru ilerlemeye'' karar verildiği ve bu kapsamda bütçe disiplinini güçlendirecek yeni bir anlaşmanın imzalanarak parasal birliğin ardından mali birliğe doğru adımlar atılacağı bildirildi.

''mali sözleşme'' adı verilen yeni hükümetlerarası anlaşmayla euro bölgesi'nde bütçe açığı gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 3'ünü aşan ülkeler ''otomatik yaptırımlara'' uğrayacak. bu yaptırımlar ancak euro bölgesi üyelerinin çoğunluğu karşı çıkarsa askıya alınacak.

euro bölgesi'nin imzalayacağı hükümetlerarası anlaşmaya kalan ab üyelerinden polonya, romanya, bulgaristan, danimarka, letonya ve litvanya katılmak istediğini açıklarken, çek cumhuriyeti ve isveç, bunun için parlamentolarından onay arayacağını duyurdu. bu durumda dışarda sadece ingiltere ve macaristan kalacak.

efsf ve esm

fransa cumhurbaşkanı nicolas sarkozy, avrupa finansal istikrar fonu (efsf) ile avrupa istikrar mekanizmasının (esm) avrupa merkez bankası (ecb) tarafından yönetilmesine karar verildiğini bildirdi.

avrupa birliği (ab) liderler zirvesinin ilk gününde 12 saat süren toplantının ardından açıklama yapan sarkozy, toplantıda, efsf ile 2012 yılında onun yerini alması öngörülen esm'nin avrupa merkez bankasınca yönetilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti.

sarkozy, toplantıda ayrıca euro bölgesi liderlerinin, ab ülkelerinin uluslararası para fonu'na (imf) 200 milyar euro kaynak aktarılması konusunu değerlendirdiğini ifade etti. bu kaynağın 150 milyar euroluk kısmının euro bölgesi ülkelerinden, 50 milyar euroluk kısmın ise avrupa dışındaki ülkelerden karşılanması bekleniyor.

bütçe disiplinin ingiltere'nin muhalefeti nedeniyle yalnızca euro bölgesi'ne üye 17 ülke için uygulanacağını, oysa tüm ab üyelerini kapsayan bir anlaşmayı tercih ettiğine dikkat çeken sarkozy, ingiltere'nin bazı mali kurallardan muaf tutulmayı teklif ettiğini belirtti.

yeni anlaşma

sarkozy, bunu kabul edemeyeceklerine işaret ederek, zaten yeterince kural olmadığı için şu anki sorunların yaşandığına vurgu yaparak, yeni ab anlaşması'nın gelecek mart'a kadar hazır olması gerektiğinin altını çizdi.

sarkozy, oluşan çatlağın 'iki vitesli bir avrupa' yaratacağı yorumlarını ise kabul etmedi. bazı yorumcular ise zirvenin euro kullanan ve kullanmayan ülkeler arasındaki ayrışmayı ortaya koyduğunu düşünüyor.

almanya başbakanı angela merkel de zirvede alınan kararların euro bölgesi'nin güvenilirliğini arttıracağını belirtti.

merkel, "ben hep euro bölgesi'ndeki 17 ülkenin güvenilirliğini geri kazanması gerektiğini söyledim. bence bu olabilir ve bugünün kararlarıyla olacaktır' dedi.

fonun büyüklüğü

avrupa merkez bankası başkanı mario draghi de, planlanan anlaşmanın ekonomik siyasetler açısından daha disiplinli olunmasını sağlayacağını belirtti.

imf başkanı christine lagarde ise fona 200 milyar euro ek kaynak aktarımının 10 gün içinde netlik kazanacağını belirtti.

bu arada daimi kurtarma fonu esm'nin büyüklüğünün 500 milyar euro olmasının kararlaştırıldığı, esm'nin 2013 yılı yerine temmuz 2012'de devreye sokulmasının amaçlandığı bildirildi.

esm'nin bankacılık lisansı almasının öngörülmediği kaydedildi.

planın içeriği

hafta başında hazırlanan alman-fransız planı şu değişiklikleri öngörüyordu;

ab komisyonu'nun aşırı bütçe açığı veren ülkeleri cezalandırma yetkisinin olması

euro bölgesi'ndeki 17 ülkenin anayasalarına denk bütçe yapacağı taahhüdünü koyması

euro bölgesi ülkelerinin ortak kurumlar ve mali işlem vergisi sistemine sahip olması

gelecekte gerekebilecek kurtarma paketlerinde, yunanistan örneğinde olduğu gibi özel yatırımcıların yükün bir kısmını üstlenmemesi

ingiltere ve macaristan'ın ret kararı ardından, liderler bu maddeleri elden geçirip yeniden yazmaya çalışacak.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;