İstanbul 2020 Olimpiyatları'na resmen aday

Beşinci kez yapılan başvuruda resmi sonuç alındı, Türkiye'nin en büyük kenti Tokyo ve Madrid'le yarışacak.

Konular: Diğer Sporlar

Haberin Öne Çıkanları

Doha ve Bakü elendi

Son karar Eylül 2013'te

İstanbul ilk kez elemeyi geçti

Hidayet Türkoğlu ve Neslihan Darnel'in de bulunduğu Türkiye heyeti, kararla büyük sevinç yaşadı. [Reuters]

Kanada'nın Quebec şehrinde düzenlenen Uluslarası Olimpiyat Komitesi (IOC) yönetim kurulu toplantısında gerçekleşen kapalı oylamada, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak kentler belirlendi.

'Tercihinizi yapın'

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge ile UEFA Başkanı Michel Platini, daha önce yaptıkları açıklamalarda Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı ve 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı arasında tercih yapması gerektiği vurgusunu yapmışlardı. 

Oylama sonucunda İstanbul, Tokyo ve Madrid'in resmen 'aday'lık statüsü kazandığı ilan edildi. Katar'ın başkenti Doha ile Azerbaycan'ın başkenti Bakü, oylamada elendi.

Medyanın karşısına geçen IOC Medya Direktörü Mark Adams ve Olimpiyat Oyunları Direktörü Gilbert Felli, son üçe kalan şehirleri açıkladı.
 
Türkiye, tarihindeki beşinci başvurusunda ilk defa teknik puanlamayı geride bıraktı ve olimpiyatlara yaklaştı. Yaz olimpiyatları için Madrid üçüncü, Tokyo ikinci, İstanbul ise beşinci kez adaylığını koydu.
 
İstanbul'un ev sahibi olup olamayacağı, 7 Eylül 2013 tarihinde Arjantin'de yapılacak ikinci ve son oylamada kesinleşecek. 16 ay boyunca sürecek görüşmelerin ardından Buenos Aires'te yarışı kazanan ilan edilecek.
 
Bakü'yü yetersiz bulan komite, 2022 Dünya Kupası'nı organize edecek Doha'yı da eledi. Favoriler arasında yer alan İtalya'nın başkenti Roma, ekonomik kriz nedeniyle şubat ayında adaylıktan çekilmişti.
 
İstanbul'un resmi adaylığa kabul edilmesi, Türkiye heyetinde sevinçle karşılandı. Mutluluk gözyaşları döktüğü görülen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı Hasan Arat, "İstanbul 2020'yi kazanırsak, olimpiyatlar ilk kez bir Müslüman ülkede düzenlenmiş olacak" dedi.
 
Haber Ankara'ya iletildi
 
Haberi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Spor Bakanı Suat Kılıç'la paylaşan Türkiye heyetinin başındaki isim TMOK Başkanı Uğur Erdener, "Daha önce dört kez kaybeden İstanbul, şu anda 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına en yakın şehirdir" ifadelerini kullandı.
 
Quebec'teki Türkiye heyetinde NBA'de oynayan ünlü basketbolcu Hidayet Türkoğlu ile milli voleybolcu Neslihan Darnel de bulunuyor. 
 
'İstanbul 2020 Elçisi' ilan edilen Hidayet Türkoğlu, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Mutluluğumu anlatacak kelime bulamıyorum" diye konuştu. Neslihan Darnel ise, "Burada olmak benim için çok büyük bir onur. Böylesine başarılı bir ekibin parçası olmaktan gurur duydum" dedi.
 
Kanada'daki oylamayı dakika dakika takip eden Spor Bakanı Kılıç, İstanbul'un aynı anda iki kıtada olimpiyat vaat eden tek şehir olduğunu söyledi.
 
Aday kentler
 
Olimpiyatlara 5. kez aday olan İstanbul daha önceki 4 adaylık sürecinde, 2000 yılında Sidney'e, 2004 yılında Atina'ya, 2008 yılında Pekin'e ve 2012 yılında da Londra'ya olimpiyatları kaptırmıştı. Türkiye, Rio de Jeneiro'nun düzenleyeceği 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları'na ise adaylık başvurusu yapmadı.
 
İstanbul'un rakiplerinden İspanya'nın başkenti Madrid, 2012 ve 2016 Olimpiyat Oyunları için sunduğu adaylıklarda başarısız olduktan sonra 2020'de 3. kez arka arkaya şansını deneme kararı aldı. Madrid ilk kez 1972'de olimpiyatlara aday olmuş ve kazanamamıştı. 
 
Ekonomik kriz yaşayan İspanya'da 2020'nin tanıtım, lobi ve hazırlık bütçesinin ise 2016 yılındaki adaylığa oranla en az yüzde 50 daha az olması öngörülüyor. 
 
Üç aday şehir içinde olimpiyat deneyimi yaşayan tek şehir olan Tokyo, 1964'te bu önemli organizasyona ev sahipliği yaptı. 
 
Japonya daha önce de farklı şehirlerle olimpiyat düzenlemeye aday oldu. Tokyo, 2016 olimpiyatları için de ev sahipliği adaylığını koymuş, ancak Rio De Janeiro'ya kaybetmişti. Japon kentlerinden Osaka'nın 2008, Nagoya'nın 1988 oyunlarına ev sahipliği adaylığı bulunuyor. 
 
Tokyo'nun ev sahibi olmaya hak kazandığı 1940'ta düzenlenmesi planlanan 12. Yaz Olimpiyat Oyunları, savaşlar nedeniyle yapılamadı. 

3. kez resmi adaylık kazandı
 
Olimpiyat Oyunlarına evsahipliği yapmak için, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne (IOC) 5 kez başvuruda bulunan İstanbul, 3. kez "resmi aday" statüsünü kazandı.
 
Roma'nın adaylıktan çekilmesiyle, 2020 Olimpiyatları'nın evsahipliğine talip 5 kent arasında yer alan İstanbul, Kanada'nın Quebec kentinde gerçekleştirilen IOC toplantısındaki açıklamanın ardından 3 resmi adaydan biri konumuna geldi. İstanbul, aday adaylarından Doha ve Bakü'nün ilk aşamada elenmesiyle, 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmak için Tokyo ve Madrid ile yarışacak. 
 
Olimpiyatlar için ilk adaylığını 2000 yılında gerçekleştiren İstanbul, başvuru sisteminin "2 aşamalı" hale getirilmesi sonrası yapılan 2004 yılındaki oylamada, aday adaylığından öteye gidemedi. 2008'de ilk aşamayı geçerek 5 aday şehir arasına giren İstanbul, oylama sonucunda 4. olarak elendi. 2012 Olimpiyatları'nı düzenlemek için kolları tekrar sıvayan İstanbul, bu sefer ilk aşamayı geçemedi ve aday adaylığıyla yetinmek zorunda kaldı. 
 
İstanbul'un olimpiyatlara adaylık süreci şöyle: 
 
2000 Olimpiyatları: İstanbul ilk kez olimpiyatları düzenlemeye aday olurken, Pekin, Berlin, Sydney ve Manchester kentleriyle yarıştı. Bu beş kentin adaylığı, Eylül 1993'te Monaco'da gerçekleştirilen toplantıda, IOC üyelerince oylandı. İstanbul ilk turda yeterli oyu alamadı ve elendi. Dört tur devam eden oylama sonucunda Sydney 2 oy farkla Pekin'i geçerek 2000 Yaz Olimpiyatları'nın ev sahipliğini aldı. 
 
2004 Olimpiyatları: IOC, 2004 Olimpiyat Oyunları'nda ev sahibi kentin seçilme yöntemini değiştirdi ve aday kentlerin bir bölümünün ilk aşamada elenmesi, elemeyi geçenlerin finalist kentler olarak adaylığa devam etmesini benimsedi.

2004 Olimpiyat Oyunları adaylık yarışında İstanbul'un rakipleri Saint Petersburg, Buenos Aires, Stockholm, Cape Town, Roma, Sevilla, Lille, Rio de Janeiro, San Juan ve Atina'ydı. Mart 1997'de gerçekleşen oylamanın ilk aşamasında İstanbul'la birlikte 6 kent elendi. Finalist olan Atina, Buenos Aires, Cape Town, Roma ve Stockholm kentleri Eylül 1997'de yarıştı. Oylamanın 5. turunda Atina, Roma'yı geçerek 2004 Olimpiyatları'nı düzenleyecek şehir seçildi. 
 
2008 Olimpiyatları: Bangkok, Kahire, Havana, Kuala Lumpur ve Sevilla'nın ilk aşamada elendiği süreçte, İstanbul finalde Pekin, Osaka, Toronto ve Paris ile yarıştı. Temmuz 2001'de biraraya gelen IOC üyelerinin yaptığı oylamada 4. olan İstanbul, oylamadan ikinci defa boynu bükük ayrıldı. 
 
2012 Olimpiyatları: Adaylık yarışında İstanbul'un rakipleri Paris, Madrid, Londra, New York, Moskova, Liepzig, Rio de Janeiro ve Havana'ydı. Mayıs 2004'de yapılan oylamada İstanbul, Liepzig, Rio de Janeiro ve Havana ile birlikte ilk aşamayı geçemeyen 4 şehirden biri oldu. IOC üyeleri, Temmuz 2005'de 2012 Olimpiyatları'nı düzenleyecek şehri seçmek için Singapur'da biraraya geldi. Oylamanın 4. turunda rakibi Paris'i 4 oy farkla geçen Londra olimpiyat oyunlarını düzenlemeye hak kazandı. 

Kaynak: Ajanslar
 
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;