Platini: Ne yazık ki sistem böyle

UEFA Başkanı, şahısların usulsüzlüklerinin kulüplere yansıtılmaması gerektiğini savunsa da, futbolda sistemin farklı olduğunu söyledi.

Konular: Futbol

Haberin Öne Çıkanları

Basının karşısında

İstanbul'da futbol zirvesi

Şike soruları

Platini, Türkiye'nin 2020 Olimpiyatları'nı alması halinde EURO 2020'yi alamayacağını düşünüyor. [AA]

UEFA Başkanı Michel Platini, Genel Sekreter Gianni Infantino ve İletişim Direktörü Alexandre Fourtoy ile 36. Olağan Kongre nedeniyle geldiği İstanbul'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Özellikle Türkiye'de gündemde olan şike operasyonu hakkındaki soruları cevaplayan Fransız futbol adamı "Bir kulüp başkanı usulsüzlük yapmışsa kulüp ceza almamalı ancak sistem böyle işliyor. Başka yolu var mıdır, bu şartlarda zor" diye konuştu. Fenerbahçe'nin büyük bir kulüp olduğunu da belirten Platini "Kimseyi incitmeye niyetimiz yok" cevabını verdi.
 
Türkiye'nin 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı ilgili de önemli açıklamalar yapan Platini, turnuvanın Türkiye'de düzenlenmesi için oy vereceğini fakat Türkiye'nin aynı anda 2020 Olimpiyatları'na aday olmasının işini zorlaştıracağını kaydetti ve "Sayın Başbaşkan da Türkiye'nin adaylık isteğini dile getirdi. Türkiye'nin dosyası çok güçlü. Benim görebildiğim tek sıkıntı Türkiye'nin Olimpiyat Oyunları'na talip olması.

Bunların ikisinin birden olması çok zor. Türkiye birini seçmeli. Ben Türkiye için oy vereceğim. Çünkü İstanbul'da Avrupa Futbol Şampiyonası düzenlenmeli" diye konuştu.
 
Genel Sekreter Infantino ise topu Türkiye Futbol Federasyonu'na attı ve "Karar ne kadar erken alınırsa o kadar iyi olur" dedi. İtalyan futbol adamı "İddialara göre Türkiye'de bazı maçlarda şike yapılmış yada girişimlerde bulunulmuş. Bu Türkiye Futbol Federasyonu'nun işidir. Biz federasyonla görüştük. Onlar da bize bazı tedbirleri alacaklarını söylediler.

İddianame açıklandı ve anladığım kadarıyla görevlerini yapmaktalar. Bize göre ise bu karar ne kadar erken alınırsa o kadar iyi olur. Türkiye'nin imajı için de bu karar erken alınmalı. Eğer alınmazsa Avrupa Kupaları başlamadan önce kararı biz alırız" açıklamalarını yaptı. 
 
Infantino kulüplerin mali yapıları hakkında ise "2013-2014 sezonunu kapsayacak ekonomik soruşturmalar. 2010 yılından beri kulüpler şartlarını biliyorlar. 2013'ün ardından yaptırımlar oluşturulacak. Kulüpler yakından takip edilecek" ifadesini kullandı.

UEFA Genel Sekreteri Infantino ise bir kez daha TFF'yi hızlı karar almaya davet ederken; yargı ile sportif disiplin soruşturmasının birbirinden farklı ve bağımsız olduğunu vurguladı ve "Davanın bitmesini beklemeyin" mesajı verdi: "Cezai kovuşturma başka, disiplin soruşturması başka bir şey. Sporda kimseyi hapse atmazsınız. Bir yaptırım uygularsınız. Futboldan men edersiniz, bir müsabakaya katılımdam men edersiniz. Cezai kovuşturma, yıllar alır, uzun sürer. Ancak disiplin soruşturması süratli bir şekilde tamamlanır." dedi.
 
Platini, TFF'nin seyircisiz cezası verilen maçlara sadece kadın ve çocuk alınması kararına da tam destek verdi ve "Aslında seyircisiz oynama cezası vermek lazım ama bence harika bir fikir bu. Stadyum silme dolu olacaktır, harika bir ortam olacaktı, bence harika bir fikir" şeklinde konuştu.
 
Şenes Erzik'in TFF Başkanı olmasına UEFA'dan onay çıkmaması hakkındaki soru üzerine ise Platini "Kendisine çok teşekkür ederim büyük katkılarından dolayı. Kendisi UEFA'da kalmayı tercih etti. Çok başarılı çalışmaları var, kendisine müteşekkiriz" açıklamasını yaptı.
 
Giovanni Infantino, Türkiye'deki şike davası ve TFF'nin soruşturması hakkındaki bir soru üzerine de "Cezai kovuşturma başka, disiplin soruşturması başka bir şey. Sporda kimseyi hapse atmazsınız. Bir yaptırım uygularsınız. Futboldan men edersiniz, bir müsabakaya katılımdam men edersiniz. Cezai kovuşturma, yıllar alır, uzun sürer. Ancak disiplin soruşturması süratli bir şekilde tamamlanır." diye yanıt verdi.
 
Platini: Yanlış bir şey yapmadıysalar, endişelenmeye gerek yok
 
Platini "Eğer yanlış bir şey yapmadılarsa endişelenmelerine gerek yok. Türk futbolu oldukça iyi değerlendirilmeli. Çünkü biz Türk futbolu konusunda saygı duyduğumuz bir futbol. Büyük kulüpleri, büyük oyuncuları var. Biz Türk futbolu ile ilgili bir şey yapmadık, bir Türk takımını almadık sadece, ikinci takımı aldık" diye konuştu.
 
Kaynak: Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;