Suudi Arabistan kadın sporcu gönderiyor

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, yaptığı görüşmelerden olumlu sonuç aldı ve olimpiyat tarihinde ilk kez katılımcı tüm ülkeler kadın sporcu gönderme kararı aldı. Son olarak Suudi Arabistan ikna edildi.

Konular: Spor, Diğer Sporlar

Haberin Öne Çıkanları

Sarah Attar atlet

Shahrkhani judocu

Attar 19 yaşında

Suudi Arabistan, Londra Olimpiyatlarında iki kadın sporcu ile temsil edilecek. [Reuters]

Suudi Arabistan, olimpiyatlara ilk kez kadın sporcu gönderecek. Şeriatla yönetilen ülkenin 2012 Londra Olimpiyatları'ndaki kadın temsilcileri bir atlet ve bir judocu olacak. 

Tarihte ilk kez

27 Temmuz'da İngiltere'nin Başkenti Londra'da başlayacak ve 12 Ağustos'ta sona erecek 2012 Yaz Olimpiyatları, katılan her ülkenin kadın sporcu gönderdiği ilk oyunlar olarak tarihe geçecek.

Sarah Attar 800 metre yarışlarında, Wodjan Ali Seraj Abdulrahim Shahrkhani de +78 kiloda Judoda Suudi Arabistan'ı temsil edeck. 
 
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), aylar süren görüşmeler sonrasında Suudi yetkilileri ikna etmeyi başardı. 
 
Suudi Arabistan'ın olimpiyatlardan men edilmesi yönündeki baskılar ile Brunei ve Katar'ın olimpiyatlara ilk kez kadın sporcu gönderme kararı, Suudi kadın sporculara Londra yolunu açan faktörler oldu. 
 
2000 yılından bu yana Afganistan'da hüküm süren Taliban rejimi olimpiyatlara kadın sporcu göndermeyi yasaklamış ve bunun üzerine ülke olimpiyatlardan men edilmişti.
 
19 yaşındaki Attar, Suudi bir baba ve Amerikalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Amerika'da doğan ve eğitimini alan Sarah Attar "Suudi Arabistan'ın olimpiyatlardaki ilk kadın sporcuları arasında yer almak, Londra için beni motive ediyor. Gurur duyuyorum. Umarım o ülkedeki kadınların sporda yer bulması için bu olumlu bir adım olur" ifadelerini kullandı. 
 
IOC Başkanı Jasques Rogge, Suudi Arabistan'ın bu kararının çok önemli olduğunun altını çizdi. Rogge, Arap ülkesinin olimpiyatlara kadın sporcu göndermesinin sembolik anlamının çok güçlü olduğunu belirtirken, bu sporcuların ülkelerindeki kadınlara örnek olacağını ve herkese cesaret vereceğini söyledi. 
 
Suudi sporcular ile Katarlı Bahiye El Hamed ve diğer Müslüman kadın sporcuların kıyafetlerinin nasıl olacağı henüz netlik kazanmadı. 
 
Suudi Arabistan, kendi sporcularının şeriata uygun kıyafetlerle yarışmasını istiyor. 
 
Muhafazakâr Suudi din adamları ise hala kadınların spor müsabakalarına katılmasına karşı çıkıyor.
 
Reformcu bir isim olarak tanınan Suudi Kralı Abdullah, kadın haklarını da destekliyor. Kral Abdullah, geçtiğimiz yıl da belediye meclislerinde kadınlara oy kullanma hakkı verme düşüncesini ortaya koymuştu. 
 
Katar, olimpiyatlara 4 kadın sporcu gönderecek. Yüzmede Nada Arkaji, atletizmde Noor Al-Malki, masa tenisinde Aya Magdy ve atıcılıkta Bahiya al-Hamad Katar'ı temsil ederken, Brunei adına atletizmde Maziah Mahusin yarışacak. 
 
Olimpiyat Oyunları'nın hemen sonrasında da Paralimpik Oyunları başlayacak.
 
Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;