THY’de işe geri dönüş yok

Türk Hava Yolları iş yavaşlatma eylemi nedeniyle iş akdine son verdiği 305 çalışanı işe geri almayacağını açıkladı.

Konular: Piyasalar

Haberin Öne Çıkanları

THY sendikanın talebini reddetti

Çalışma Bakanı'nı dinlemediler

CHP'den suç duyurusu

THY açıklamasında personel eyleminin yasadışı, işten çıkarmaların ise hukuka uygun olduğu belirtildi. [AA]

THY, iş akti feshedilen 305 kabin memurunun tekrar işe alınma talebini kabul etmedi. THY konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, gerçekleştirilen eylemin yasadışı olduğuna bu nedenle işten çıkarmaların hukuki olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi: "Türk Hava Yolları A.O. 4 Haziran 2012 Pazartesi günü Hava-İş Sendikası yetkililerini Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sürdürülmesi, mutabakatla çözüme ulaşılması için toplantıya davet etmiştir. Hava-İş Sendikası yetkilileri ile 5 Haziran 2012 Salı günü yapılan görüşmede, Sendika yetkilileri işten çıkartılanların tekrar işe alınmalarını talep etmiştir. Bu talebin Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu’nda değerlendirileceği cevabı verilmiştir.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, 7 Haziran 2012 tarihinde (bugün) yaptığı toplantıda,

- Sendika’nın yaptığı çağrının ve işe gelmeyen personelin eyleminin yasadışı, bu nedenle Türk Hava Yolları tarafından yapılan işten çıkarmaların ise hukuka uygun olduğu,

- Sendika’nın yasadışı eylem çağrısına uymanın hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanların bilgilendirildiği, 15 bini aşkın çalışanın çok az bir kısmının uyarıları dikkate almayarak yasadışı eyleme katıldığı, bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar vermiştir.

Alınan bu karar ve Türk Hava Yolları A.O.’nun Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini sürdürme niyeti Sendika yetkililerine iletilmiştir."

Bakanı dinlemediler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de THY ile Hava-İş arasındaki gerilim konusunda, “Bu tansiyonun düşürülmesi ve iş akdini kaybedenlerin geri dönüşünün sağlanması, şu anda karşı karşıya bulunduğumuz durum. Biz de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak bu konu üzerinde duruyoruz. 'Haksız yere iş akdi feshi söz konusu ise bunları talimatsa talimat olarak alın, derhal bunların geri dönmesi konusunda gerekli çalışmaları yapın' diye söyledik” ifadesini kullanmıştı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, yaptığı açıklamada geçen ay sonunda iş yavaşlatma eylemi nedeniyle işten çıkarılan çoğunluğu kabin memuru 305 kişinin yeniden işe alınmasını yönetim kurulunda görüşeceklerini açıklamış ve söz konusu personelin tekrar işe alınma umudu doğmuştu.

Grev yasağı ile başladı

Türkiye'de havacılık alanında çalışanlara grev yasağı getirmesi öngörülen yasa teklifine tepki gösteren Hava-İş Sendikası üyesi Atatürk Havalimanı çalışanları, 29 Mayıs 2012'de bir gün süreyle iş yavaşlatma eylemi başlatmıştı.

İstanbul'daki Türk Hava Yolları (THY) çalışanlarının uyguladığı protesto, uçuşlarda saatlerce süren gecikmelere sepep olurken 104 uçuş ise iptal edilmiş, pek çok iç hat ve dış hat uçuşunda sorun yaşanmıştı. THY Teknik A.Ş. çalışanlarından yaklaşık 200 kişilik bir grup da, iş bırakarak eyleme destek vermişti.

THY yönetimi ise mazeretsiz işe gelmedikleri gerekçesiyle 305 çalışanının iş akitlerini fesh etmişti. 

Yöneticilere suç duyurusu

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 305 personeli işten çıkartarak ''sendikal hakların kullanılmasını engelledikleri'' gerekçesiyle THY ve THY Teknik A.Ş yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tanal, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu dilekçesi verdi.

Dilekçede, THY ve THY Teknik A.Ş'de çalışan ve ''sendikal hak olan grev haklarını kullanan'' toplam 305 işçinin iş haklarının, basındaki haberlere göre, cep telefonlarına gönderilen SMS'lerle feshedildiği ifade edildi.

THY ve Teknik A.Ş. yöneticilerinin, işçilerin iş haklarını feshederek, toplu işten çıkarmanın düzenlendiği İş Kanunu'nun 29'uncu, Anayasa'nın ''Çalışma hakkı ve ödevi'' başlıklı 49'uncu ve ''Sendika kurma hakkı'' başlıklı 51'inci, TCK'nın ''Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi'' başlıklı 118'inci, ''Ayrımcılık'' başlıklı 122'nci ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ''Ayrımcılık'' ve ''Dernek kurma ve toplantı özgürlüğü'' başlıklı 11'inci ve 14'üncü maddelerini ihlal ettikleri kaydedildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin ile Genel Sekreter Mustafa Yağcı ''tanık'' olarak gösterildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;