Tunus'ta başbakan belli oldu

İktidar ve muhalefet arasındaki ulusal diyalog görüşmeleri sonrasında göreve önceki kabinede Sanayi Bakanı olan Mehdi Cuma getirildi.

Konular: Tunus Devrimi

Haberin Öne Çıkanları

Seçime kadar görevde

Uzlaşma sağlandı

Siyasi kriz çözüldü

Makine mühendisi olan Cuma, kendisinden önceki Başbakan Ali Urayyid’in kabinesinde Sanayi Bakanı olarak görev yapıyordu. [Reuters]

Görüşmelerde arabuluculuk rolü üstlenen Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT) Genel Sekreteri Hüseyin El-Abbasi, cumartesi günü yapılan son tur görüşmede Cuma'nın, dokuz partinin oyunu alarak başbakanlığa seçildiğini belirtti.

Cuma’nın liderliğindeki geçici teknokrat hükümet önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere kadar ülkeyi yönetecek.

Suikast sonrası girişim

UGTT liderliğinde, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinden oluşan 4'lü grup, Tunuslu muhalif Muhammed el-Brahmi'nin öldürülmesinden sonra 17 Eylül'de, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için girişim başlatmıştı.

Tunus, eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali’nin devrilmesiyle ‘Arap Baharı’nın başladığı ülke olmuş ancak daha sonraki dönemde de siyasi kriz devam etmişti.

Ülkede Bin Ali sonrasında 2011’de yapılan ilk seçimleri İslamcı Nahda’nın kazanması sonrasında laiklik yanlısı muhaliflerle İslamcılar arasında gerginlik tırmanmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;