Portre

Portre: Gagik Sarukyan

Dört milyarlık dolarlık servetiyle sıkça gündeme gelen eski dünya bilek güreş şampiyonu, son yıllarda Ermenistan siyasetinin en etkili isimleri arasına girdi.

Sarukyan 2004 yılından beri Milli Olimpiyat Komitesi Başkanlığı'nı yürütüyor. [Flickr/PanARMENIAN_Photo]

Gagik Sarukyan

  • doğum tarihi: 1956
  • doğum yeri: abovyan, ermenistan

sarukyan, 1956 yılında ermenistan’ın abovyan bölgesindeki arinj köyünde eğitimli bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. ilköğrenimini doğduğu köyde tamamlayan sarukyan’ın spora olan yeteneği kısa sürede keşfedildi.

yükseköğretim için ermenistan devlet üniversitesi’ne devam eden sarukyan beden eğitimi bölümünü bitirdi. 1989 yılında öğretmenlik diploması alan sarukyan, bilek güreşi branşında iki büyük turnuvada başarı kazandı. 1996 yılında dünya, 1998 yılında ise avrupa şampiyonu unvanı kazandı.

bir dönem antrenörlük de yapan sarukyan spordaki kariyeri sayesinde 2004 yılında ermenistan milli olimpiyat komitesi başkanlığı’na seçildi.

elitlerin desteğini aldı

fırsatları değerlendirmeyi bilen bir isim olarak anılan sarukyan iş dünyasında elde ettiği başarıyla, ülkedeki elit kesimin de desteğini arkasına alarak 2000’li yılların başında siyasete atıldı. 25 mayıs 2003’te yapılan seçimlerde 42’inci bölgeden bağımsız aday olarak yarışan sarukyan, ulusal meclis’e girmeye hak kazandı.

parlamentoda çeşitli komitelerde görev alan eski şampiyon, dönemin ermenistan cumhurbaşkanı robert koçaryan’ın desteğiyle bir siyasi parti kurmaya ve politikadaki hedeflerini büyütmeye karar verdi.

2004 yılında temelleri atılan müreffeh ermenistan partisi (mef), bir yıl içinde örgütlenmesini tamamlayarak siyasi sahnedeki yerini aldı. parti liderliğine seçilen sarukyan ilk önemli sınavını 2007 yılındaki genel seçimlerde verdi.

ermenistan cumhuriyet partisi’nin ardından ikinci olan mef, 131 üyeli parlamentoda 25 sandalye kazandı.

koalisyon ortaklığı

2009 yılında ermenistan devrimci federasyonu’nun koalisyondan çekilmesiyle doğan boşluğu sarukyan’ın partisi doldurarak üçlü koalisyonun ortağı oldu. kabinedeki spor ve gençlik bakanlığı, çalışma ve sosyal politikalar bakanlığı gibi görevler halen mef tarafından sürdürülüyor.

serveti ve rus oligarklarla olan ilişkileri nedeniyle ermenistan siyasetinde etkisinin giderek yükseldiği belirtilen sarukyan özellikle 2007 seçimlerinde çeşitli iddialarla gündeme geldi. sarukyan’ın popülerliğini ve etrafındaki sevgi selini zenginliğine bağlayan diğer parti yöneticileri, eski şampiyonu oy satın almakla suçladı.

mef’e oy veren herkese 56 dolar ödediğini ileri sürülen sarukyan’ın buna rağmen popülaritesi azalmadı. 2012 seçimleri öncesinde de mitinglerin gözde ismi olan sarukyan ipi göğüsleyen taraf olacaklarını savunuyor.

başta içecek sektörü olmak üzere farklı alanlarda yatırımları olan sarukyan, 40'tan fazla şirketi bünyesinde barındıran bir ticari yapıyı yönetiyor. 4 milyar dolarlık servetiyle sıkça gündeme gelen sarukyan, eşi ve altı çocuğuyla erivan’a tepeden bakan bir malikânede birlikte yaşıyor.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;