Portre

Portre: İmam Ali Rahman

İlk kez 1992 yılında iktidara gelen Rahman, ülkede yaşanan iç savaş ve suikast girişimlerine rağmen o günden beri ülkeyi yönetiyor.

İmam Ali Rahman seçimde oy kullanıyor.
Kasım 2013'te yapılan seçimlerde ilk belirlemelere göre yüzde 83'lük oy alan Rahman tekrar cumhurbaşkanı seçildi. [Reuters]

Tacikistan'ın görevdeki cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman, 5 Ekim 1952 tarihinde ülkenin Kulyab (bugünkü Halton) vilayetinin Dangara bölgesinde dünyaya geldi. Liseyi bir teknik okulda bitiren Rahman bir süre elektrikçi olarak çalıştı. 1971-1974 yıllarında Sovyet Silahlı Kuvvetleri'nin Pasifik Okyanusu Donanması'nda görev yaptı. 1977'de Tacikistan SSC Devlet Üniversitesi'nde öğrenimini sürdürdü. 1982 yılında da üniversitenin ekonomi bölümünden mezun oldu.

İmam Ali Rahman, üniversite eğitiminden sonra Komünist Parti kadrolarında çeşitli faaliyetlerde bulundu. 1987 - 1992 yılları arasında Lenin Devlet Kooperatif Çiftliği'nde komite başkanı olarak görev aldı. Aynı zamanda Dangara Belediye Başkanlığı görevini üstlendi. 1990'da Kulyab'dan Tacikistan SSC Yüksek Konseyi üyeliğine seçildi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra 16 Kasım 1992 tarihindeki konsey toplantısında Yüksek Konsey'in başkanlığına seçildi.

Cumhurbaşkanlığı dönemi

Rahman, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, ülkede ilk defa 1994 yılında düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak iktidardaki gücünü pekiştirdi.

1992 - 1997 yılları arasında Tacikistan'da süren iç savaş Rahman'ın ülkede düzeni sağlamada zorluklar yaşamasına sebep oldu. 100 bin insanın öldüğü iç savaşta Rahman da 1997'de bir suikast girişiminden son anda kurtuldu. Suikast girişiminden sonra yaklaşık bir yıl içerisinde iki darbe girişimini bastırarak başarısızlığa uğrattı.

18 Nisan 1998 tarihinde Tacikistan Halk Partisi'nin 4. Kurultayı'nda partinin adı Tacikistan Demokratik Halk Partisi olarak değiştirildi ve Rahman partinin başkanı oldu.

1999 yılında ikinci kez cumhurbaşkanlığına aday oldu ve oyların yüzde 97,6'sını alarak iktidardaki yerini korudu. Muhalefet partileri seçimlere hile karıştırıldığı iddiasında bulunsa da itirazlar sonuçsuz kaldı.

1999 yılına gelindiğinde, Tacikistan'ın anayasasına göre Rahman'ın sadece iki dönem cumhurbaşkanlığı görevinde bulunma hakkı vardı. Ancak Rahman, 22 Haziran 2003'te referanduma sunulan bir anayasa değişikliği ile görev süresini yedişer yıldan iki dönem daha uzatma hakkı elde etti. Dolayısıyla 2006 seçimlerinde de cumhurbaşkanı adayı olabilen Rahman bu seçimi de yüzde 79,3 oy oranıyla kazandı.

İmam Ali Rahman, 2007 yılına kadar 'Rahmanov' soyadını kullanıyordu. 2007 yılının mart ayında soyadını 'Rahman' olarak değiştirme kararı aldı. Bu konuda tüm Tacik vatandaşlarına öncü olmak istediğini söyleyen Rahman, soyadının sonundaki '-ov' kelimesini kaldırdığını açıkladı. Daha sonra ise ülkede Slav kökenli, '-ov' ile biten soyadları yasaklandı.

Sünni bir Müslüman olan İmam Ali Rahman, Azizmo Asadullayeva ile evli ve yedisi kız, ikisi erkek olmak üzere dokuz çocuk babasıdır.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;