Spor Portre

Portre: Servet Tazegül

Türkiye'nin Olimpiyat şampiyonu tekvandocusu, kendi kilosunda son yıllara damga vurdu. Üst üste beş kez Avrupa şampiyonu olan Servet Tazegül'ün iki de dünya şampiyonluğu var.

Konular: Diğer Sporlar

türkiye'nin sadece beş madalya kazanabildiği 2012 londra olimpiyatları'nda, ülkeye moral veren sporculardan biri, almanya'da yetişen servet tazegül'dü.
 

Servet Tazegül

doğum yeri: nürnberg, almanya
doğum tarihi: 1988

tazegül, tekvando turnuvasında 68 kilo finaline çıkmadan iki ay önce annesini kaybetmişti. acısına rağmen pes etmedi, çalışmayı bırakmadı ve kendi alanında zirveye çıktı: iranlı rakibini yenerek olimpiyat şampiyonu oldu. türkiye, ilk kez bu dalda olimpiyat altını kazandı:

"hedefim zaten altındı. 2008'de de hedefim altındı, orada kaçırdım, bronz oldu. burada biraz daha iddialı ve tecrübeliydim. kimsenin elimden altınımı alamayacağına inandım ve başardım, çok mutluyum. annem için söz vermiştim ve bu sözü yerine getirdim. anneme armağan ediyorum, inşallah görmüştür beni.”

jackie chan’li yıllar

tazegül, türkiye'nin en doğudaki illerinden kars'tan 1970'li yıllarda almanya'ya göç eden azeri kökenli bir ailenin dört çocuğundan biri.

tekvandoya başladığında daha beş yaşındaydı. çalıştırıcısı nurettin yılmaz ile bundan iki yıl sonra tanıştı.

hong konglu aktör jackie chan’in filmleriyle büyüyen tazegül, futbola da meraklıydı. ama futbol oynarken bileğini burktuktan sonra babasının ve hocasının tavsiyeleri ile bu sporu bıraktı.

olimpiyat altınına doğru

uluslararası alanda ilk büyük başarılarını 2008’de elde etti. roma’da avrupa şampiyonu, pekin’de olimpiyat üçüncüsü oldu.

bundan bir yıl sonra dünya şampiyonası’nda bronz madalya kazandı. ilk dünya şampiyonluğunu ise 2011’de elde etti. bu arada, 2008’de ele geçirdiği avrupa şampiyonu unvanını 2010, 2012, 2014 ve 2016’da korudu.

londra sonrası

2013 dünya şampiyonası, tazegül için pek iyi geçmedi. çeyrek finali göremeden elendi. özbek vadislav khan'ı 8-6 yendi. ama sol eli kırık mücadele ettiği leonardo cheiban’a 7-5 yenildi.

bundan sonraki hedefi 2016 rio’da olimpiyat şampiyonu unvanını korumak. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;