Soma'da Facia

Beraber doğdular, beraber öldüler

Tek yumurta ikizleri İsmail ve Süleyman Çata kardeşler Soma'daki madende aynı vardiyada çalışıyorlardı ve beraber geldikleri dünyadan beraber ayrıldılar. Ne askerlik yaparken ne de evlenirken ayrılmışlardı. Ölürken de öyle oldu.

İkizlerin askerlik fotoğrafları. Soldaki İsmail Çata, sağdaki Süleyman Çata.

Soma’nın Bayat köyünden İsmail ve Süleyman Çata kardeşler 1982 yılında dünyaya geldiler.

Aynı gün askere gittiler. Birinin askerliği Kütahya’ya, diğerininki Balıkesir’e düştü.

İkisi de evine yakın bir yerde askerlik yapsa da babalarının gönlü ayrılmalarına el vermedi ve bir dilekçe ile aynı yerde askerlik yapmalarını sağladı.

11 yıl önce aynı gün aynı maden şirketinde çalışmaya başladılar.

Dört yıl önce aynı düğünle evlendiler. Süleyman, Murside ile evliydi. Bir oğulları vardı. İsmail ise Fatma ile evlendi o gün. Tıpkı kendisi ve kardeşi gibi Sude ve Buse isimli tek yumurta ikizi olan kızları vardı.

Aynı vardiyada çalışıyorlardı ve aynı anda göçük altında kaldılar, yan yana hayatlarını kaybettiler.

Babaları Ahmet Çata, Kırkağaç ilçesindeki soğuk hava deposunda teşhis ettiği oğullarını son yolculuğuna uğurlamak için teslim aldı ve köylerine doğru yola çıktı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;