Türkiye

96 internet sitesine erişim engeli

TİB'in, 96 internet sitesine yönelik verdiği erişimin engellenmesi kararı, Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği'nce onaylandı. Gerekçe, 'terör örgütlerinin propagandasını yapmak.'

Konular: Türkiye

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) 'terör örgütlerinin propagandasının yapıldığı' gerekçesiyle 96 internet sitesine yönelik verdiği erişimin engellenmesi kararını onayladı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, TİB, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un "Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi" başlığını taşıyan 8/A maddesine göre, 96 internet sitesi ile sosyal paylaşım sitesi Twitter'da 23 hesaba yönelik, "yaşam hakkı ile kişilerin mal ve can güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi" gerekçeleriyle 25 Temmuz itibarıyla erişimin engellenmesine karar verdi.

TİB tarafından uygulanan erişimin engelleme kararları, onay için Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği'ne sunuldu. Aynı gün başvuruyu değerlendiren mahkeme de "gecikmesinde sakınca bulunan hal" kapsamında TİB'in uyguladığı erişimin engellemesi ve içerik çıkarma kararlarının hukuka uygun olduğuna karar verdi.

Böylece mahkeme tarafından onaylanan kararla TİB tarafından IŞİD, PKK ve DHKP-C'nin 'propagandasını yaptıkları' gerekçesiyle 96 internet sitesi ile Twitter'daki 23 hesaba yönelik erişim engeli uygulandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;