Türkiye

Arınç: Bu ülkede bir hükümet var

Başbakan Yardımcısı Arınç, Cumhurbaşkanı'na yönelik eleştirisini sürdürdü "Cumhurbaşkanını seviyoruz, gücünü biliyoruz ama unutmayın, bu ülkede bir hükümet var" dedi.

başbakan yardımcısı bülent arınç, çözüm sürecinde hükümetin dolmabahçe deklarasyonu ve izleme heyeti konusundaki adımlarını olumlu bulmadığını açıklayan cumhurbaşkanı erdoğan'ın sözleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. cumartesi günü erdoğan'a karşı en net çıkışı yapan arınç, açıklamalarına ekleyeceği yeni bir şey olmadığını, dünkü sözlerinin iyi niyetli ve yapıcı olduğunu düşündüğünü söyledi. 

"dün kudüs toplantısından sonra gazeteciler bir, iki konuyu sormuşlardı, ben de cevabını verdim. o sözlerime ilave edecek, yorum gerektiren herhangi bir durum yok. bugün de yeni dünya vakfı'nda vakıflar üzerine konferans verdim. 300'e yakın üniversite talebesi vardı, siyasi konulara hiç girmedik. vakıfların geçmişi, geleceği, bugünkü fonksiyonları üzerine arkadaşlarımıza konuştuk. bugün gazetelerde sayın cumhurbaşkanımızın yine gazetecilere yönelik yaptığı bazı açıklamalar var. dün nevruz dolayısıyla konuşulanlar var, bunlar üzerinde yorumlar var. benim dünkü konuşmalarımın çok iyi niyetli, çok yapıcı olduğunu düşünüyorum. bundan kimsenin memnuniyetsizlik duyması mümkün değil. ama yarın bakanlar kurulu toplantımız var. bakanlar kurulu toplantısından sonra yeni bir durum olursa, sorarsanız, ben de bütün açıklığımla sizlere cevap veririm."

'yıllardır siyaset arkadaşıyız'

açıklamalarının ardından hükümet üyeleriyle veya başbakan ahmet davutoğlu ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine arınç şöyle devam etti:

"biz her zaman görüşürüz. gazetecilerin, basınımızın 'bir ayrılık mı, bir farklılık mı var' diye sormasını garip karşılamam. olan bitenler herkesin gözü önünde oluyor. ama ben hükümet üyesiyim, benim bir başbakanım var ve bu hükümet yedi aydan beri ülkeyi yönetiyor. inşallah iki ay sonra seçimlere gideceğiz. 7 haziran'dan sonra da yine sayın davutoğlu'nun liderliğinde hükümetimiz görevine devam edecek. dolayısıyla ben hem kendim hem de bir bakan olarak hükümetimizin başbakanı sayın davutoğlu'nu yıpratacak, kamuoyunda yıpranmasına yol açabilecek her türlü tehlikeye karşı savunurum. çünkü hükümetimiz, partimiz seçime giriyor. seçime girerken güçlü bir görüntü, güçlü bir hükümet, güçlü bir karar mekanizmasının olmasını halkımız arzu eder ve bilir. esasen buna gölge düşürmeye de kimsenin hakkı yoktur. muhalefetin ekmeğine yağ sürecek hiçbir davranışta hiçbirimiz bulunmamalıyız. ben bunları söyledim, genelde herkes tarafından da çok olumlu karşılandı. bizim sayın cumhurbaşkanı'na sevgimizde, saygımızda hiçbir zaman eksilme olmaz. yıllardır siyaset arkadaşıyız. 12 yıl başbakanlığımızı yaptı, çok başarılı bir seçimle de halkımızın seçtiği ilk cumhurbaşkanı oldu. elbette onun söyledikleri, onun gösterdiği, yol verdiği işaret bizim için çok önemlidir. ama hükümetimizin de sorumluluğu vardır."

'bazıları farklı anlamış olabilir'

hükümetin hem meclis içerisinde denetime karşı hem de seçimlerde halka karşı sorumluluğunun olduğunu ifade eden arınç şöyle devam etti:

"ülkeyi yöneten hükümetse, hükümetin yaptığı kararlarda, yaptığı icraatlarda elbette çok güçlü olması ve bu gücünün millet tarafından bilinmesi gerekir. dolayısıyla sayın cumhurbaşkanımızın ikazlarına, irşatlarına, önerilerine, tekliflerine, yeri geldiği zaman da eleştirilerine şüphesiz ihtiyacımız var.  ancak eleştiri mekanizmasının gazetecilere karşı ekran önünde itham edercesine veya hükümeti güçsüz göstermek şeklinde anlayabilecekleri de düşünüldüğünde, bir kısım insanlar tarafından yanlış anlaşılmalara yol açmaması lazım. dolayısıyla dünkü konuşmalarımın iyi niyetli bir çaba olarak görülmesini ben şahsen istiyorum. bazıları farklı anlamış olabilir. dün bence hükümetimizle, sayın cumhurbaşkanımızla iyi ilişkilerin en üst düzeyde devam edeceği konusunda bir örnek oldu. herkes çok mutlu olsun. cumhurbaşkanımızı seviyoruz. onun gücünü biliyoruz. ülkemiz için yapacağı hayırlı hizmetlerin de farkındayız. ama unutmayın, bu ülkede bir hükümet var ve bu hükümet seçime gidecek. bu hükümet inşallah 7 haziran'dan sonra daha güçlü olarak yoluna devam edecek. bu gücümüzün de herkes tarafından bilinmesi lazım."

başbakan yardımcısı bülent arınç cumartesi günü yaptığı açıklamasında da, hükümetin izleme heyeti oluşturulmasını uygun gördüğünü belirterek, "kimin hangi görevleri yapacağı konusunda bir yol haritamız mevcuttur. ülkeyi yöneten hükümettir, sorumluluk da hükümettedir" demişti. 

arınç, "bugün yapılanlardan, yarın geleceğimiz noktadan sayın cumhurbaşkanımızın habersiz sayılması mümkün değildir, her şeyi çok iyi bilmektedir. milli güvenlik kurulu ne zaman emretmişse kendisine bilgi sunulmaktadır. çözüm sürecinde aktör olan bakan arkadaşlarımız tarafından kendilerine arz edilmektedir. 'bundan hoşlanmadım, hoşuma gitmedi, soğuk veya sıcak karşıladım' beyanları kendi hissi beyanlarıdır. sorumluluk hükümetin üstündedir, bunları kendi özgün düşünceleri olarak kabul edebiliriz" ifadelerini kullanmış, bu tür eleştirilerin cumhurbaşkanının kendisini ve hükümeti yıpratabileceğini söylemişti. 

cumhurbaşkanı'nın eleştirileri

cumhurbaşkanı ile hükümet arasında çözüm süreci konusundaki görüş ayrılığı, cumhurbaşkanı erdoğan'ın cuma günü ukrayna'ya hareketinden önce düzenlediği basın toplantısı ile tartışılır hale gelmişti. erdoğan çözüm süreci görüşmelerinde izleme heyeti oluşturulmasını doğru bulmadığını söylemiş, 'birilerini tatmin için bu işler yapılmaz" demişti. 

erdoğan, ukrayna dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada da, dolmabahçe'de başbakan yardımcısı yalçın akdoğan ve hdp heyetinin ortak açıklama yapmasını doğru bulmadığını söylemiş, öcalan'ın 10 maddesi için de 'demokrasi çağrısı yok' demişti.

hükümetin her konuda kendisi ile istişare gibi bir durumun olmadığını söyleyen erdoğan, "orada kendi tasarruflarını kullanmışlar. ‘hayırlı olsun’ demek düşer bana. ama ben de bu durumdan rahatsız olduğumu söyleme hakkına da sahibim. bunu söyledim" diye konuşmuştu.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;