Çözüm süreci

Arınç konuştu, Kısıklı'da buluştular

Bülent Arınç’ın Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirileri üzerine gözler Erdoğan ile Davutoğlu’na çevrilmişti. Liderler kamuoyu önünde tepki vermedi, akşam yüz yüze görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'izleme heyetini doğru bulmuyorum' demişti. [Fotoğraf: EPA]

başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, cumhurbaşkanı erdoğan ve başbakan davutoğlu 21 mart akşamı istanbul’da yüz yüze görüştü. görüşmenin içeriğiyle ilgili bilgi verilmezken, görüşme talebinin cumhurbaşkanı'ndan geldiği ve erdoğan'ın istanbul kısıklı’daki evinde yapıldığı bildirildi.

arınç'ın eleştirileri

21 mart cumartesi günü öğle saatlerinde başbakan yardımcısı bülent arınç, cumhurbaşkanı’nın ‘izleme heyetini doğru bulmuyorum’ sözlerini eleştirmiş ve “bundan hoşlanmadım, hoşuma gitmedi, soğuk veya sıcak karşıladım' beyanları kendi hissi beyanlarıdır. sorumluluk hükümetin üstündedir” demişti.

bülent arınç’ın bu sözleri üzerine gözler erdoğan ve davutoğlu’na gözler çevrildi. denizli’de toplu açılış törenine katılan cumhurbaşkanı erdoğan konuşmasında bu konulara girmedi. istanbul’da partisinin nevruz şöleninde partililere hitap eden başbakan davutoğlu da sessiz kaldı.

denizli’deki tören sonrasında istanbul’a dönen cumhurbaşkanı erdoğan, akşam başbakan davutoğlu ile istanbul kısıklı’da bir araya geldi. görüşme yaklaşık bir buçuk saat sürdü. 

22 mart pazar günü ise başbakan yardımcısı bülent arınç’a, açıklamalarının ardından hükümet üyeleriyle veya başbakan ahmet davutoğlu ile görüşüp görüşmediği soruldu. arınç eleştirilerini sürdürdü:

"biz her zaman görüşürüz. gazetecilerin, basınımızın 'bir ayrılık mı, bir farklılık mı var' diye sormasını garip karşılamam. olan bitenler herkesin gözü önünde oluyor. ama ben hükümet üyesiyim, benim bir başbakanım var ve bu hükümet yedi aydan beri ülkeyi yönetiyor. inşallah iki ay sonra seçimlere gideceğiz. 7 haziran'dan sonra da yine sayın davutoğlu'nun liderliğinde hükümetimiz görevine devam edecek. dolayısıyla ben hem kendim hem de bir bakan olarak hükümetimizin başbakanı sayın davutoğlu'nu yıpratacak, kamuoyunda yıpranmasına yol açabilecek her türlü tehlikeye karşı savunurum."

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;