Afrika

Güney Afrika'da yüzlerce madenci kurtarıldı

Güney Afrika'da bir altın madeninde çıkan yangın sonrası yeraltında mahsur kalan 486 madencinin tamamı kurtarıldı.

Güney Afrika'daki altın madenleri dünyadaki en tehlikeliler olarak biliniyor. [Reuters-Arşiv]

Johannesburg'un batısında bulunan Harmony şirketine ait Kusasalethu altın madeninde sabah saatlerinde yangın çıktı. Yerin 2 bin 300 metre altında çıkan yangın sonrası madenciler ocaktaki sığınma alanlarına kaçtı.

Harmony şirketinden yapılan açıklamada mahsur kalan 486 işçinin tamamının kurtarıldığı bildirildi. Yangında yaralanan işçi olmadığı açıklandı.

Güney Afrika'daki madenler dünyadaki en derin ve en tehlikeli altın madenleri olarak biliniyor. Madencilik Bakanı Ngoako Ramatlhodi 2014 yılının ağır sanayide 84 can kaybıyla en az işçi ölümünün gerçekleştiği yıl olduğunu açıklamıştı. Altın madenciliğinde ise işçi ölümleri bir önceki yıla göre artarak 37'den 44'e çıkmıştı.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;