Türkiye

HDP'ye göre taziyenin nedeni 'duygusal'

HDP'ye göre Ankara saldırısını gerçekleştiren intihar bombacısının ailesine taziyeye giden Van milletvekili Tuğba Hezer bunu "tamamen yaşadığı çevre ile olan ilişkilerinden ve duygusal nedenlerden" yaptı. Al Jazeera'ye konuşan bir HDP MYK üyesi, Hezer'le ilgili parti içinde herhangi bir işlem yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Konular: HDP
HDP Van milletvekili Tuğba Hezer.

ankara'da askeri servis araçlarına düzenlenen saldırıyı gerçekleştiren bombacının taziye çadırına giden hdp van milletvekili tuba hezer, meclis'te grup toplantılarını yapan üç siyasi partinin genel başkanları tarafından da sert bir dille eleştirildi. hdp eş başkanı selahattin demirtaş ise grup toplantısındaki konuşması boyunca bu konuya hiç değinmedi. 

al jazeera'nin "bu milletvekili ile ilgili bir işlem yapılacak mı?" sorusunu yönelttiği bir hdp myk üyesi ise "bunun kesinlikle söz konusu olmadığını" söyledi. isminin kullanılmasını istemeyen hdp'li yetkiliye göre taziye tamamen bağlamından koparıldı:

"insanların bulundukları çevrelerde yaşadıkları ilişkilerin bir anlamı var. taziye çadırına gidilmesi bu bağlamda değerlendirilmeli. bu kişi böyle bir olaya karışmış olabilir. ama acıları yarıştırmanın bir anlamı yok. bu tamamen duygusal bir şey. parti içinde buna yönelik bir işlem söz konusu değil."

hdp'li milletvekillerinin şehit asker ve polislerin cenazelerine de gittiğini söyleyen hdp yetkilisi, "acıyı paylaşmaktan daha onurlu bir şey olamaz. yaşadığınız yerde biri ne şekilde olursa olsun vefat ederse taziyeye gidersiniz, bu çok normal." diye konuştu. 

hdp van milletvekili tuğba hezer 17 şubat ankara'da 29 kişinin hayatını kaybettiği, 60 kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba için van'da kurulan taziye çadırına giderek, ailesine başsağlığı dilemişti. van cumhuriyet başsavcılığı hezer hakkında soruşturma başlattı. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;