Futbol

Holigan gruplar 'suç örgütü'

Almanya'da Yargıtay, bir holigan grubunu 'suç örgütü' kabul eden yerel mahkeme kararını onadı. Bu, cezaların artması demek.

Konular: Spor
Dresden, Almanya'da taraftarlar grupları arasındaki şiddetin yoğun yaşandığı yerlerden biri. [Fotoğraf: Getty Images]

Almanya'da şiddet olaylarına karışan taraftar gruplarının üyeleri artık "suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçundan yargılanabilecek.

Böylece bu kişilere verilebilecek hapis cezasının üst sınırı beş yıla yükselecek.

2009'da Dresden Eyalet Mahkemesi, "Hooligans Elbflorenz" adlı taraftar grubu hakkındaki bir davada, grubun şiddet içerikli eylemde bulunmak için bir araya geldiğine ve bu yönüyle bir "suç örgütü" olduğuna hükmetmişti.

Bu kararın ardından grup dağıldı. Grubun beş üyesi ise "suç örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla yargılandı ve dört yıla kadar hapis cezasına çarptırıldılar.

Sanıkların avukatları, "İnsanların kendi vücutlarıyla ne yapacaklarına karar vermekte özgür olduklarını, davaya konu olayda sanıkların başka bir taraftar grubuyla önceden sözleşerek kavga ettiğini, boks gibi sporlarda olduğu gibi, bu faaliyette de kişilerin rızası olduğunu" belirterek kararları temyize götürdü.

Yargıtay dün Dresden Eyalet Mahkemesi'ni haklı buldu.

Kararda taraftar grubunun amacının kavga etmek, yani "suç niteliği taşıyan tehlikeli fiziksel aktivitede" bulunmak olduğu belirtildi. Bu gerekçeyle, taraftar grubunun "suç örgütü", sanıkların da "suç örgütü üyesi" olarak nitelendirildiği yerel mahkeme kararının yerinde olduğu vurgulandı.

Sözü edilen taraftar grubundan 80 kişi, Euro 2008'deki Almanya-Türkiye maçı sonrası Dresden'deki bir Türk restoranına saldırmıştı.

Yargıtay'ın kararını değerlendiren Ulusal Polis Sendikası (GdP) Başkanı Oliver Malchow, "Bu karar sayesinde artık polis böyle suç örgütleriyle daha etkili mücadele edebilecek" diye konuştu.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;