Bilim-Teknoloji

Kopya çeken öğrencileri drone yakalayacak

Çin, iki gün süren ve yaklaşık 10 milyon öğrencinin katıldığı üniversiteye giriş sınavında kopya çeken öğrencileri yakalamak için drone kullanacak.

Konular: Bilim-Teknoloji
Drone'lar Çin'de kopyacı öğrencileri tespit etmekte kullanılacak.

Dünyanın en zor sınavlarından biri olarak kabul edilen ve Gaokao adıyla bilinen Çin Ulusal Üniversite Giriş Sınavı'nda, kopya çekmeye çalışan öğrenciler drone ile tespit edilecek.

Binlerce öğrencinin kameralı gözlüklerden telsize kadar kopya yöntemleri denediği sınavda, ilk kez havadan gözlem denetimi yapılacak. Henan eyaletindeki Luoyang kentinde hayata geçecek uygulamanın başarılı olması halinde tüm ülkeye yayılma ihtimali bulunuyor.

Çin'de iyi bir iş elde edebilmek için büyük bir önem taşıyan sınav, öğrencilerde çok büyük strese neden olmasıyla biliniyor. China Daily sitesinde yer alan bilgiye göre, geçtiğimiz yıl 79 öğrenci Gaokao ve diğer sınavlarda aldıkları sonuçlar nedeniyle intihar etti.

Luoyang kenti yetkilileri, öğrencileri rahatsız etmemesi için drone'ların yerden 500 metre yukarıda gezineceğini ve 500 kilometrelik alandaki radyo sinyallerini alabileceğini belirtti. Kopya için kullanılan bir cihazın radyo sinyali yakalandığında, drone yetkilileri uyaracak.

Gaokao sınavında kopya çekerken yakalanan öğrenciler, sınava girme haklarını üç yıl kaybediyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;