Bilim-Teknoloji

Küba ilk kez bedava internete kavuştu

Açık internet alanında adımlar atmaya başlaya Küba, başkent Havana'da kamuya açık ilk Wi-Fi ağına kavuştu. Bedava internet hizmetinin öncüsü bir kültür merkezi oldu.

Konular: Bilim-Teknoloji
Havana haklı ilk kez bedava Wi-Fi kullanma imkanı yakaladı. [Fotoğraf: AP]

okul ve işyerleri için kısıtlı internet erişimi sunan küba devleti, kamuya bedava internet sunulması konusunda ilk önemli adımı attı. havana'da devlete yakınlığıyla bilinen kcho adlı sanatçının sahibi olduğu kültür merkezi, halka açık ilk bedava internet ağını sunmaya başladı.

ap haber ajansının verdiği bilgiye göre başkentteki ilk bedava kablosuz internet erişimi, kcho'nun devlet tarafından izin verilen kişisel internet hesabından sağlanıyor. ilk bedava internetin hızı ise 2 mbps olarak belirtildi. dünya ortalaması ise 3.9 mbps civarında.

devlete bağlı telekomünikasyon hizmeti sağlayıcısı etecsa, geçtiğimiz ay ülkenin en büyük ikinci kenti santiago de cuba'da wi-fi hizmeti sunacağını açıklamıştı. ancak sunulacak wi-fi hizmetinin saat başına 4,50 dolar olması bekleniyor. küba'da ortalama gelir ise aylık 20 dolar olarak biliniyor. sanatçı kcho'nun, sağladığı bedava erişim için ayda 900 dolar ödediği tahmin ediliyor.

ap'ye açıklama yapan kcho, birçok kişinin bağlanmak istemesi nedeniyle wi-fi sinyalinin zayıf kaldığını ancak bir router (yönlendirici) takmak için devletten izin almaları gereken şartlarda ellerindekiyle yetindiklerini söyledi.

kcho, bedava internetin çok büyük faydaları olduğunu belirterek, "elimde imkan olduğu için paylaşıyoum" ifadesini kullandı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;