Rusya

Rusya'dan Şarm El Şeyh'e 44 uçak

Rusya, 224 kişinin öldüğü uçak kazası sonrası seferlerin durduğu Mısır’ın tatil beldesi Şarm El Şeyh’teki 78 bin vatandaşının ülkeye geri dönebilmesi için 44 uçak tahsis etti.

Şarm El Şeyh'deki havalimanında çok sayıda turist ülkesine dönmeye çalışıyor. [Fotoğraf: AFP]

rusya federal hava taşımacılığı ajansı’nın açıklamasına göre, 31 ekim'de sina yarımadası'na düşen uçakta bomba olabileceği iddiaları üzerine güvenlik gerekçesiyle yolcuların sadece el bagajları taşımasına izin verilecek, yolcuların bavulları ayrı bir uçakla rusya’ya götürülecek. uçakların 30'u bir başka tatil kenti olan hurgada'dan kalkacak, 14'ü ise şarm'a gelecek.

yolcuları dönüş biletlerinin tarihlerine göre rusya’ya geri götüreceklerini açıklayan yetkililer, cumartesi sabahı ilk uçakların rusya’dan kalktıklarını söyledi. uçakların hangi rotayla rusya'ya döneceği ise açıklanmadı.

bomba iddiaları araştırılıyor

şarm’dan rusya’nın st. petersburg şehrine dönerken 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla sina yarımadası’na düşen rus yolcu uçağının bombayla düşürülmüş olabileceği iddiaları araştırılıyor.

mısırlı yetkililerce kurulan bir komite, enkazdan çıkarılan karakutuyu incelemeyi sürdürürken, iddiaları göz önünde tutan bazı şirket ve makamlar bu beldeye uçuşları iptal etmişti.

şarm’da mahsur kalan yaklaşık 20 bin ingiliz turist de ülkeye gelen ingiliz uzmanların havalimanında yapacakları titiz el bagajı kontrollerinin ardından toplam 10 gün içinde ülkelerine dönebilecekler.

uçağın, suriye’de hava saldırılarına başlayan rusya’nın hamlesine karşılık işid tarafından düşürüldüğü iddia edilmişti. rus yetkililer bu iddiaları yalanlamıştı.

kaynak: afp

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;