Bilim-Teknoloji

Sanal gerçekliğe oyuncu gözlüğü

Klavye ve fare gibi oyunculara özel oyun aksesuarları üreten Razer, OSVD adını verdiği sanal gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Firmanın amacı oyun ve uygulama gibi içerikleri gözlüğü ile birlikte kullanılacak şekilde geliştirmek.

Konular: Bilim-Teknoloji
Sanal gerçeklik gözlüklerinin sayısı giderek artıyor
Sanal gerçeklik gözlüklerinin sayısı giderek artıyor [Fotoğraf: Razer]

Son yıllarda birçok firma sanal gerçeklik alanında yeni ürünleriyle pazarda yer almaya çalışıyor. Facebook'un sanal gözlük üreticisi Oculus VR'i satın alması, Samsung'un Gear VR isimli akıllı telefonlarla çalışan kendi ürününü çıkarması ve Google'ın Cardboard adını verdiği kartondan basit cihazla akıllı telefonları sanal gerçeklik cihazına çevirmesi pazardaki hareketliliğin önemli adımları olarak görülüyor.

Bir diğer sanal gerçeklik cihazı Razer'dan geldi. Fare ve klavye gibi özel oyun aksesuarları üreten firma OSVR adını verdiği sanal gerçeklik gözlüğünü ABD'nin Las Vegas şehrinde 6- 9 Ocak tarihleri arasında düzenlenen CES fuarında tanıttı.

Razer'ın uzun adıyla Open Source Virtual Reality yani Acık Kaynaklı Sanal Gerçeklik adını verdiği cihazın fiyatı da 199 dolar olarak açıklandı. Kendisi başlı başına bir ürün olan OSCR, akıllı telefonlarla kullanılan modellerden farklı. Oculus Rift modeli gibi bağımsız bir cihaz olan ürünün Haziran ayından itibaren satışa sunulacağı belirtildi.

Razer yetkililerinin verdiği bilgiye göre ismindeki 'Açık Kaynak' ifadesinin belli bir amacı var. Firma, sektördeki diğer firmalarla iş birliği yapıp oyun ve uygulama gibi içerikleri kendi sanal gerçeklik gözlüğü ile sunmayı planlıyor.

Birçok ürün var

Sanal gerçeklik alanında Facebook'un Oculus Rift (henüz resmi olarak piyasaya sürülmedi), Samsung'un Gear VR (akıllı gözlükle kullanılıyor), Zeiss'in One VR ve Google'ın yine akıllı telelefonlarla kullanılan Cardboard çözümü var. Ancak bu kadar ürüne rağmen henüz piyasada sanal gerçeklik konusunda zengin içerik alternatifleri bulunmuyor. Bulunan çözümlerin ve içeriklerin büyük bir çoğunluğu halen deneme aşamasında ve genele hitap etmiyor.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;