Bilim-Teknoloji

"Şifresi kırılan iPhone’dan önemli bilgi çıkmadı"

ABD’nin CBS kanalına konuşan bir güvenlik kaynağı, FBI’ın Apple'ın yardımı olmadan şifresini kırdığı iPhone'da önemli bir bilgi bulunamadığını söyledi. iPhone, Aralık 2015'te ABD'nin San Bernardino kentinde saldırı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a aitti.

Konular: Bilim-Teknoloji, ABD
[Fotoğraf: Reuters]

Aralık 2015'te ABD'nin San Bernardino kentinde terör saldırısı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone'un şifresinin kırılmasıyla ilgili yardım talep ettiği Apple'dan olumsuz yanıt alan FBI, söz konusu iPhone'un şifresinin Apple'ın yardımı olmadan kırıldığını 28 Mart’ta duyurmuştu. 

Ancak ABD’nin CBS kanalına konuşan bir güvenlik kaynağı, FBI’ın Apple'ın yardımı olmadan şifresini kırdığı iPhone'dan önemli bir bilgi bulunamadığını söyledi.

Kişisel gizlilik ile ulusal güvenlik arasındaki tartışmalara yeni bir boyut kazandıran "şifre savaşında" Apple, yazılımlarının güvenliğinin bir kez tehlikeye atılması halinde bundan sonra da kullanıcıların kişisel gizliliklerinin tehlikeye girebileceğini savunuyor.

FBI şifrenin nasıl kırıldığını açıklamıyor. Son olarak Washington Post, FBI’in profesyonel hackerlara para vererek şifreyi kırmış olabileceğini belirtti.

Kaynak: Al Jazeera, Washington Post ve CBS 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;