PKK

Sincar'a hava harekâtı

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait uçaklar, Irak'ın Sincar Dağı ile Suriye'nin kuzeydoğusundaki PKK ve YPG hedeflerine hava harekâtı düzenledi. TSK, hedeflerin tam isabetle vurulduğunu duyurdu. Saldırıda 5 peşmergenin hayatını kaybettiğini, 9 peşmergenin de yaralandığını duyuran Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı, bunu 'kabûl edilemez' olarak nitelendirdi. Peşmerge Bakanlığı'nın açıklamasında, "Sorun tamamen PKK'nın bölgede bulunmasından kaynaklanmaktadır. Onların orada bulunması bölge halkı ve Kürdistan Bölgesi için baş ağrıtmaktadır" ifadesi kullanıldı.

Konular: Türkiye, PKK
[Fotoğraf: AA]

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "25 Nisan 2017 günü saat 02.00’de, Irak kuzeyi/Sincar Dağı ve Suriye kuzeydoğusu/Karaçok Dağı bölgelerine hava harekâtı icra edilmiş ve belirlenen terörist hedefleri tam isabetle vurulmuştur" denildi. 

Türkiye, Sincar'daki PKK varlığından rahatsız. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Nisan'da yaptığı açıklamada, PKK'nın Sincar'da ikinci bir Kandil oluşturma gayreti içinde olduğunu söylemiş, "Bu ikinci Kandil oluşturma gayretlerinde 2 bin 500 kadar orada PKK'lı var" demişti. 

Peşmerge Bakanlığı: PKK baş ağrıtıyor

Hava harekâtının ardından bir açıklama yapan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar Yaver, hava saldırısında 5 peşmergenin hayatını kaybettiğini, 9 peşmergenin de yaralandığını açıkladı. Yaver, saldırı için 'kabûl edilemez' dedi.

Peşmerge Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında sorunların tamamen PKK’nın bölgede bulunmasından kaynaklandığı belirtildi. Açıklamada "Onların orada bulunması, bölge halkı ve Kürdistan Bölgesi için baş ağrıtmaktadır" ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada, "Herkes tarafından defalarca Şengal (Sincar) Dağı'nı boşaltılmaları talep edildiği halde PKK kimseyi dinlememiştir. Buradan bir kez daha PKK güçlerinin sorunların daha da derinleşip istikrarsızlığa sebebiyet vermemelerini, bölge halkının dönmesine izin vermelerini, Şengal Dağı ve bölgeden çekilmelerini talep ediyoruz" denildi.

Suriye'de 'en az 18 YPG'li öldü'

Suriye'nin kuzeydoğusundaki harekâta ilişkin ise Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden bir açıklama geldi. Gözlemevi, Suriye'deki saldırıda en az 18 YPG üyesinin öldüğünü duyurdu. 

Genelkurmay açıklaması

Hava harekâtının ardından Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Bölücü terör örgütü PKK ve bu örgütün Suriye ve Irak’taki uzantıları tarafından, Suriye ve Irak kuzeyi, ülkemize terörist, silah, mühimmat ve patlayıcı madde aktarılması maksadıyla; özellikle son zamanlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

"Diyarbakır'daki tünel eylemi için kullanıldı..."

Bu bölgelerden ülkemize sızdırılan teröristler ve aktarılan silah ve malzemeler, hudut karakollarımıza yönelik taciz ve saldırılarda ve son olarak da Diyarbakır’da tünel kazılarak toplu yıkım ve ölümleri amaçlayan bir terör eyleminde kullanılmıştır.

BTÖ tarafından yurt içinde kahraman silah arkadaşlarımızın, güvenlik görevlilerimizin, güvenlik korucularımızın ve vatandaşlarımızın şehit olmasına ve yaralanmasına sebep olan terör eylemlerinin gerçekleştirilmesinde ve desteklenmesinde kullanılan Irak kuzeyi/Sincar Dağı, Suriye kuzeydoğusu/Karaçok Dağı bölgeleri tam anlamıyla birer terör yuvasına dönüşmüştür.

"Gece saat 2'de vuıruldu"

Ülkemizin ve milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliğine kast eden bu terör yuvalarının yok edilmesi maksadıyla; uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız kapsamında 25 Nisan 2017 günü saat 02.00’de, Irak kuzeyi/Sincar Dağı ve Suriye kuzeydoğusu/Karaçok Dağı bölgelerine hava harekâtı icra edilmiş ve belirlenen terörist hedefleri tam isabetle vurulmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerimizin tüm unsurları tarafından, bölücü terör örgütüne karşı gerek ülke sınırları içinde gerek sınır ötesinde etkin ve kapsamlı terörle mücadele harekâtı büyük bir azim ve kararlılıkla yürütülmektedir. Operasyonlar, bundan sonra da en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar aynı azim ve kararlılıkla devam ettirilecektir."

PKK Sincar'a nasıl yerleşti?

Çoğunlukla Ezidilerin yaşadığı Sincar, Ağustos 2014 tarihinde IŞİD’ın eline geçti. 15 ay sonra Peşmerge güçleri ile PKK, bu bölgeye düzenledikleri ortak saldırılarla IŞİD'i püskürttü.

PKK, Sincar dağının 1463 metre yükseklikteki zirvesinde yer alan Saddam döneminden kalma askeri karakol da dâhil bir çok noktayı denetim altına aldı ve kontrol noktaları kurdu.

Örgütün bölgeden çekilmek yerine kontrolü sağlaması IKBY ve Ezidilerin bir kısmında tepkiye yol açtı. 

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;