Türkiye

Nerede bekleyeceğini bilemeyenler

Ankara'daki patlamaların üzerinden 24 saat geçti. Yaralıların listeleri hastane camlarında asılı. Ankara Keçiören'deki Adli Tıp Kurumu önünde bekleyenler ise umudunu yitirenler. Bir de nerede bekleyeceğini bilemeden buraya gelenler var.

Konular: Türkiye
Bursa'dan Ankara'ya gelen Hakim Güneş, yeğeni Hasan Baykara'yı arıyor. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

ankara tren garı önünde cumartesi günü meydana gelen patlamaların üzerinden bir gün geçti. yaralıların listeleri hastane camlarına asıldı. hastanelerde bir umut bekleyiş sürüyor. ankara keçiören'deki adli tıp kurumu önünde bekleyenler ise umudunu yitirenler. bir de nerede bekleyeceğini bilemeden buraya gelenler var. bursa'dan gelen hakim güneş gibi...

güneş, alanya'dan barış mitingine katılmak için hdp il yönetimiyle birlikte gelen yeğeni hasan baykara'yı arıyor. baykara'nın akrabaları "ulaşamıyoruz" dediğinde bursa'dan hemen yola çıkmış. yeğenini arıyor ama yaşıyor mu, yaralı mı, öldü mü; henüz bilgisi yok.

"bütün hastanelere baktık. kimliksiz insanları kontrol ettik. birlikte geldiği kişilerden hayatını kaybedenler var. bir arkadaşı bombaların patladığı yere yakın olduklarını söyledi. beraberlermiş. arkasına baktığında bir daha hasan'ı görememiş."

"neden burada bekliyorsunuz?" sorusuna verilen yanıt ise şöyle:

"nerede bekleyeceğimizi bilemedik. hastanede yaralı olup hayatını kaybedenler de buraya getiriliyor. biz bulamadık ama belki buraya gelir diye. bir de artık bütün ümidimizi kestik."

hasan baykara'nın yakınlarının yanlarında tek bir kare fotoğrafı yok. o yüzden fotoğrafını gösteremiyorlar kimseye. alanya'da mermer atölyesinde çalışan hasan baykara'nın beş çocuğu var.

adli tıp kurumu bahçesi kalabalık. o kadar kalabalık ki, cenazelerini teslim alanlar içerden çıkarmakta güçlük çekiyor.

geceyi kurumun bahçesinde geçiren onlarca insan var. battaniyelere sarılmış, çadırlarda içerden gelecek haberi bekliyorlar.

kurum bahçesinde konya, izmir, kırşehir, bursa, hatay, bolu'dan gelen cenaze araçları var. konuştuğumuz kişiler adli tıp kurumu'nun bulunduğu keçiören belediye'sinden ise tek bir cenaze arabasının gelmediğini ancak çankaya ve altındağ belediyelerinin cenaze aracı konusunda yardımcı olduğunu aktardı.

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;