Kobani

‘Pek çok konuda fikir birliğine vardık'

PYD lideri Salih Müslim'in geçen hafta yaptığı ani Türkiye ziyaretinde belli bir mutabakatın oluştuğu anlaşılıyor. Müslim, görüşmelerinin ardından Al Jazeera Türk'ten Ece Göksedef'e yaptığı açıklamada bu mutabakatın işaretlerini verdi.

PYD lideri Salih Müslim, İngiliz Avam Kamarası'nda bir konferansta konuştu. [Fotoğraf: AA / Arşiv]

pyd lideri salih müslim, türkiye'nin daha önce kendisine ilettiği ama pyd'nin soğuk baktığı taleplere ilişkin  ilk kez pozitif mesajlar verdi.

müslim, türkiye'nin de buna karşılık kobani'ye öteki pyd'nin ilan ettiği diğer kantonlardan gelecek yardımları kolaylaştıracağı sözü verdiğini anlattı. pyd lideri, geçtiğimiz haftaki türkiye ziyaretinden önce ankara'nın 'güvenli bölge' çağrılarına da "işgal sayarız' diye tepki gösteriyordu. ancak müslim'in son ankara görüşmelerinden sonra 'türkiye'nin de içinde bulunduğu bir toplu karar olursa saygı duyarız' çizgisine geldiği görülüyor.

işte al jazeera türk'ün salih müslim'e soruları ve aldığı cevaplar:

türkiye'de yaptığınız görüşmelerden sonra, türk dışişleri'nin şart koşmadan size destek sözü verdiğini açıkladınız...

"türk dışişleri ile türkiye'de görüştük, işid'e karşı ortak mücadele etmemiz gerektiğini konuştuk. türkiye bizim işid'e karşı verdiğimiz mücadeleden memnun, çünkü kobani düşerse tehlike türkiye'nin kapısına gelmiş olur. bu sebeple bize bu savaşta destek vereceklerini söylediler, bunun karşılığında hiçbir şart koşmadılar. konuşmalarımızda böyle şartlar dile getirilmedi."

türkiye daha önce pyd'ye destek vermek için bazı şartlar öne sürmüştü. bu şartlardan vazgeçtiğini mi söylüyorsunuz?

"türkiye ile birçok konuda fikir birliği yaptık, bizi anladılar. rejimle bir iliişkimiz olmadığını biliyorlar. kamışlı'daki özel durumu onlara anlattık, yoksa bizim yıllardır rejimle savaştığımızı türkiye de biliyor."

kamışlı'daki özel durumu özetleyebilir misiniz?

"rejim orada sadece havaalanında, havaalanının çevresinde bir arap aşireti var. onları oradan çıkarmak için bir kürt-arap savaşı başlatmamız gerekir bu durumda, o savaşı istemiyoruz; bunu yapmayacağımız için orada özel durum devam ediyor."

kantonlarla ve hso'yla işbirliği ile ilgili bir konuşmanız oldu mu?

"bizim merkezi olmayan bir yönetim istediğimizi, gelecekteki suriye'nin kesinlikle bir parçası olacağımızı da söyledik. bu durumun halklar arasında, suriye içinde çözülmesi gerektiği konusunda hemfikiriz."

"işid'e karşı yer yer hso ile de işbirliği yapıyoruz, işid'le mücadelede türkiye de bizim yanımızda olmak durumunda. türkiye de zaten sınırımızda işid'e karşı bizi koruyorsunuz diyor. türkiye'nin sınırı için biz hiçbir zaman tehdit olmadık, bunun farkındalar. o sınır bizim için de çok önemli, hem lojistik açıdan hem diğer tarafta da kürt kardeşlerimiz yaşadığı için bizim için de en az türkiye kadar önemli o sınır. bu konuda da anlaştık."

görüşmenin ardından güvenli bölge konusunda duruşunuzda bir değişiklik oldu mu?

"konuşmalarımızda ankara insani yardımın devam edeceğini ve türkiye tarafına top atışı olursa karşılık vereceğini söyledi. ama top atışı olduğu halde henüz karşılık verilmedi. hem bize insani yardım için hem de kendi tarafında bir tehlike olmaması için güvenlik koridoru açılması meselesini konuştuk. güvenli bölge için türkiye'nin içinde bulunduğu bir toplu karar alınırsa saygılı oluruz."

türkiye destek sözü verdi diyorsunuz. bu desteğin detayları nedir, ne vaat etti ankara?

"türkiye hiçbir şart koşmadan insani yardım ve destek vaadi verdi. biz diğer kantonlarımızdan da kobane'ye destek vereceğiz elbette ama bunun için türkiye'nin sınırlarından geçebilmemiz gerekiyor, türkiye'nin sözünü yerine getirmesini bekliyoruz şimdi."

türkiye'nin şartları

türkiye - suriye sınırındaki kobani'ye yardım ulaştırılması için türkiye dışında başka bir güzergah yok. yani pyd, daha önce özerklik ilan ettiği kobani’de kalanların insani ihtiyaçlarının karşılanması için dâhi türkiye’nin vereceği izne ihtiyaç duyuyor. çözüm sürecinin başında pyd'yi uyaran türkiye teması kesmedi. ankara, suriye'deki iç savaşın başladığı günden bu yana pyd ile doğrudan devam eden görüşmelerde şu üç şartı her zaman masada tuttu:

  • esed rejimiyle işbirliğine son verip muhaliflere katılacak
  • suriye'nin kuzeyinde özerklik ilanı gibi tek taraflı davranışlardan kaçınılması
  • türkiye-suriye sınırında sınır güvenliğini tehdit edecek adımlar atmaması

pyd daha önce türkiye'nin pyd eşbaşkanı salih müslim'le birden fazla yaptığı görüşmeye rağmen tutumunu değiştirmedi. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;