ABD

ABD'de 3 Müslüman öldürüldü

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde aynı aileden üç Müslüman öğrenci silahla vurularak öldürüldü. Sosyal medya üzerinden kampanya başlatan Müslümanlar, olayın "nefret suçu" olup olmadığının ortaya çıkarılmasını istiyor.

Konular: ABD
ABD'de okuyan Deah Shaddy Barakat, eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve baldızı Razan Muhammed Ebu Salha, Craig Hicks tarafından öldürülmüştü. [Fotoğraf: Facebook]

kuzey carolina üniversitesi yakınlarındaki chapel hill’de üç müslüman öğrenci vurularak öldürüldü. salı günü yerel saatle 17.11’deki silah sesleri üzerine akademisyenler ve öğrencilerin yaşadığı apartmana giden polis, üç gencin cesedini buldu.

polis, ölenlerin kimliğini 23 yaşındaki deah shaddy barakat, 21 yaşındaki yusor muhammad ve 19 yaşındaki razan muhammad ebu salha olarak açıkladı. yusor muhammed’in deah shaddy barakat’in eşi, razan muhammed ebu salha’nın ise kardeşi olduğu belirtildi.

polise teslim olan 46 yaşındaki craig stephen hicks cinayetlerle ilgili olarak tutuklandı. sosyal medyada cinayetlerin ‘yakın mesafeden infaz’ tarzında işlendiği ve kurşunların gençlerin kafalarına isabet ettiği iddia edildi.

orta kuzey caroline bölge savcısı, bunun müslümanları hedef alan bir saldırı olmadığını savundu.

chapel hill polisi, olayın nedenini araştırdıklarını belirterek “topluma yönelik herhangi bir tehdidin sürdüğüne inanmamız için herhangi bir sebep yok” dedi.

abd ve batı basını, sosyal medyada müslümanlara yönelik bu saldırıyı görmezden gelmekle suçlanıyor. sosyal paylaşım sitesi twitter'da #muslimlivesmatter (müslümanların da hayatı önemli) etiketiyle binlerce paylaşım yapıldı. 

müslümanlardan tepki

abd'deki islami sivil toplum örgütleri de cinayetlerin gerçek nedeninin tespiti için kampanya başlattı. amerikan-islam ilişkileri konseyi (cair), güvenlik güçlerine çağrı yaparak, gençlerin öldürülmesinin ardında "nefret suçu" olup olmadığının ortaya çıkarılmasını istedi.

cair iletişim direktörü ibrahim hooper, henüz cinayetin nedenine ilişkin hüküm vermek için erken olduğunu ancak olayın "nefret suçu" olabileceğine ilişkin bulgular olduğunu söyledi.

hooper, "zanlının sosyal medyada din karşıtı paylaşımları ve kurbanları daha önce tehdit ettiğinin belirtilmesi, cinayetin nefret suçu olabileceğini düşündürüyor" dedi.

hamas: öldürülen gençler filistinli

hamas, öldürülen 3 müslüman gencin filistinli olduğunu açıkladı ve cinayeti kınadı. hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "abd'nin kuzey carolina eyaletinde aynı aileden 3 filistinli'nin öldürülmesi, çirkin bir cinayet ve korkakça ırkçı bir eylemdir" denildi. 

cinayetin kınandığı açıklamada, cinayeti işleyenin cezasını çekmesi için gerekenlerin yapılması konusunda abd yönetiminin harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.

kaynak: buzzfeed ve the independent

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;