Bilim-Teknoloji

ESA Ay üssü planını açıkladı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ay'da inşa edilmesi planlanan ilk koloninin nasıl kurulacağına ait planını sundu. Ay üssünün belkemiği 3D yazıcı robotlar olacak.

Konular: Bilim-Teknoloji
Ay üssü 3D yazıcılar sayesinde daimi olacak.

ay'da üs kurma planları kuran organizasyonların arasında yer alan esa, dört astronotla temelleri atılacak ilk koloninin planlarını açıkladı. esa, dünya'nın aksine radyasyon, gama ışınları, meteorit çarpmaları ve anormal yüzey sıcaklıklarına karşı atmosfer kalkanı bulunmayan ay'da 3d yazıcıların öne çıkacağını belirtti.

3d ay üssü, ariane roketiyle fırlatılacak kapsül ile başlayacak. kapsül, ay'a ulaşacak dört astronotun yaşam alanı olacak. kapsül, ay'ın sürekli güneş ışını gören güney yarımküresinde, shackleton kraterine iniş yapacak.

iniş modüşü, shackleton'a ulaşılmasının ardından iglo şeklindeki destek yapısını şişirecek ve iki 3d yazıcı robotu serbest bırakacak. kepçeleriyle ay tozunu toplayacak olan robotlar, materyali işleyerek robotik kollarının ucundaki başlıkla inşaat yapacak. 3 ay içinde 3d yazıcıdan çıkan bir örtüyle kaplanan yaşam modülü ve destek yapısı, ay'ın olumsuz tüm atmosferik etkilerinden korunmuş olacak.

3D yazıcı robot materyali Ay yüzeyinden elde edecek.

hollanda'da geçtiğimiz hafta düzenlenen ve 350 bilim insanı ve mühendisin katıldığı uzay-havacılık atölyesi düzenleyen esa, uzay keşfi için her alandan bilim insanının katkı göstereceği ortak çalışmanın öne çıkarılması gerektiği mesajı verdi. atölyede sunulan modellerde, ay üssünün inşasında 3d yazıcıların öne çıkacağı ve böylece diğer alternatiflere kıyasla yüzde 80 daha az girdi kullanırak üretim yapılabileceği ifade edildi.

Ay yaşam ünitesi radyasyon ve diğer etkenlerden 3D yazıcıda üretilen kalkan ile korunacak.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;