Bilim-Teknoloji

Google'dan dengesini kaybetmeyen robot

Google'ın sahip olduğu Boston Dynamics firmasının geliştirdiği dört ayaklı robot, her türlü arazide yürüyebildiği gibi tekmelere rağmen dengesini kaybetmiyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
google'ın sahip olduğu dokuz robot firmasından biri olan boston dynamics, en yeni robotu spot'u tanıttı.

spot'un yer aldığı video yayımlayan boston dynamics, 72 kg ağırlığındaki robotun eski model ls3'e kıyasla ne kadar hareketli ve hızlı olduğunu da gözler önüne serdi. tepe tırmanabilen, ağır yük taşıyabilen ve insanları takip edebilen spot, aynı zamanda tekme yediği zaman bile dengesini kaybetmiyor.

google'ın 2013 yılında satın aldığı boston dynamics'in robotlarını hangi amaçlarla geliştirdiği kesin olarak bilinmiyor. google'ın sürücüsüz araçlarında kullandığı teknolojilerden de yararlandığı düşünülen spot hakkında yayımlanan video dışında detaylı bilgi verilmedi.

boston dynamics, videonun yapımında 'hiçbir robotun zarar görmediğini' belirtti.
abd ordusuna robot üretmişti
boston dynamics geçmişte pentagon'a bağlı ar-ge firması darpa ve abd ordusu ile çalışarak bigdog adlı bir robot geliştirmişti. 109 kilo ağırlığındaki robot, zorlu arazilerde dengesini kaybetmeden ağır yük taşıyabilecek şekilde geliştirildi.

birçok alıcıya sahip olan bigdog, üzerindeki bilgisayar sayesinde bağımsız olarak hareket edebiliyor. 181 kiloya kadar ağırlık taşıyabilen, 35 derecelik eğimlere tırmanabilen ve saatte 6.5 km hızla koşabilen robotun ileride savaş alanlarında kullanılması bekleniyor. 
 
kaynak: al jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;