Bilim-Teknoloji

Google'ın sürücüsüz arabası yola çıkıyor

Google'ın bilgisayar kontrollü, kendi kendine gidebilen otomobilinin ilk prototipi tanıtıldı. Önümüzdeki aylarda otomobilin yol testlerine başlanacak.

Konular: Bilim-Teknoloji
Google'ın otonom aracı ilginç tasarımı ile dikkat çekiyor
Google'ın otonom aracı ilginç tasarımı ile dikkat çekiyor [Fotoğraf: Google]

teknoloji dünyasının önemli firmalarından olan google, uzun yıllardır kendi kendine hareket edebilen yani otonom araçlar üzerinde çalışıyor. firma geçen mayıs ayında bu araçlarından birinin tanıtımını yapmıştı. ancak bu otomobil henüz tam anlamıyla yollara çıkabilecek bir ürün değildi.

google yaptığı açıklama ile tam anlamıyla çalışan ve gerçek yol testlerinde kullanılabilecek ilk otonom aracın hazır olduğunu duyurdu. firma resmi internet sayfasında yaptığı açıklamada ilk aracın hazır olduğunu ve yol testlerine kısa süre sonra başlanacağı ifade edildi. google'ın otonom aracının 2015 yılında kuzey california'da test edileceği açıklandı.

tam anlamıyla testler tamamlanana kadar otomobilde standart araçlarda olan manuel kontrollerin de olacağı belirtildi. testlerin ne zaman biteceği ya da araçların ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda ise açıklama yapılmadı. google daha önce de test araçlarını california'da test ediyordu. ancak bu araçlar firmanın kendi üretimi değil, seri üretim otomobillere monte edilen aksesuarlarla oluşturulmuş çözümlerdi.

kaynak: google

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;