Irak Kürdistan Özerk Bölgesi

Kalın: Faturasını herkes öder

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, yakın bir zamanda bağımsızlık referandumu düzenleyeceklerini söyleyen Barzani’ye “Biz, bunun yanlış bir adım olacağını düşünüyoruz. Bunun faturasını herkes öder” sözleriyle tepki gösterdi.

[Fotoğraf: AA]

cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın, cumhurbaşkanlığı sarayı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. irak kürt bölgesel yönetimi (ikby) başkanı mesud barzani'nin bağımsızlığı referanduma götüreceği yönündeki açıklamasına ilişkin konuşan kalın, "biz, bunun yanlış bir adım olacağını düşünüyoruz. hele ki güvenlik risklerinin bu kadar had safhada olduğu bir dönemde, böyle bir konunun gündeme getirilmesini doğru bulmuyoruz. irak'ın etnik ve mezhebi kimlikler etrafında bölünmesi gibi bir adımın atılması, sadece irak ile sınırlı kalmaz. bunun faturasını herkes öder. umarız bu konuda daha soğukkanlı daha yapıcı daha rasyonel bir değerlendirme içerisine girerler" ifadelerini kullandı.

"kerkük’te ikby bayrağı yeni gerginlik alanlarına neden olur"

kalın, irak'ın kerkük kentinde irak bayrağının yanında ikby bayrağının da asılması kararını da eleştirdi:

“kerkük'te de bir bayrak çekilmesi meselesi oldu. biz bunun da yanlış olduğunu ifade ediyoruz. bunu ilgili makamlara da ilettik. bu, başka bölgelerde etnik temelli veya başka gerekçelerle yeni gerginlik alanlarının doğmasına neden olur. bizim beklentimiz oradaki yetkililerin bu uygulamadan bir an önce vazgeçmeleridir."

"abd ile iki temel ihtilaf konumuz var"

abd dışişleri bakanı tillerson'ın türkiye ziyaretinin ardından fethullah gülen’in iadesi ve pkk’nın suriye kolu pyd konularında kısa vadede somut adımların beklenip beklenmediği sorulan kalın, şöyle yanıt verdi:

"bizim onların önüne koyduğumuz çok somut bir plan var. rakka operasyonu ve deaş'a karşı yürütülecek diğer terör karşıtı operasyonları biz hür suriye ordusu ve diğer kuvvetlerin desteğiyle bunu koalisyon şemsiyesi altında rahatlıkla yapabiliriz. buna karşı bize ikna edici, somut bir karşı argüman getirebilmiş değiller.

bunun dışında uygulanacak her plan yani ypg-pyd ile bir araya gelen gruplarla yürütülecek her operasyonu orta ve uzun vadede suriye'nin toprak bütünlüğü, türkiye ile ilişkileri açısından çok ciddi sonuçları olur. biz ısrarla bu konuyu dikkate almaları gerektiğini ve hareket hatlarını buna göre planlamaları gerektiğini yine ifade ettik. abd bakanı, bunları dinledi, not aldı. tahminim bunları alıp, götürüp, ilgili mercilerde değerlendirecekler. bizim beklentimiz türkiye'nin bu hassasiyetleri çerçevesinde bir eylem planının hayata geçirilmesi.

türk-amerikan ilişkilerinde bugün iki temel ihtilaf konumuz var. birisi fetö'dür diğeri pyd-ypg'ye verilen destek meselesidir. bölge barışı, ikili ilişkiler, enerjiden ekonomiye her alanda türk-amerikan ilişkisi önemlidir. bunun daha ileri noktalara taşınabilmesi için bu iki sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor. bunu yapacak imkan ve kabiliyetlere sahip olduğumuzu düşünüyoruz."

"adil öksüz açıklamasını çok tatminkâr bulmadık"

gülen örgütünün türk silahları kuvvetleri (tsk) imamı olduğu iddia edilen, firari adil öksüz'ün abd başkonsolosluğu tarafından darbe girişiminden 6 gün sonra aranmasını ve konuya ilişkin abd büyükelçiliği'nden yapılan 'vize iptali için aradık' açıklamasını da değerlendiren cumhurbaşkanlığı sözcüsü kalın, şöyle konuştu:

"yapılan açıklamayı biz çok tatminkâr bulmadık. bunun detaylarını herhalde biraz daha ortaya koymaları gerekir diye düşünüyoruz. fetö'nün amerika'daki faaliyetlerini hala bu kadara rahat bir şekilde yürütüyor olması, fetö elebaşına dönük herhangi bir adımın atılmamış olması kamuoyunda demek ki amerika bu örgüte, bu örgütün mensuplarına bir şekilde kalkan oluyor, destek oluyor, göz yumuyor algısını oluşturdu ve güçlendirdi. bu telefon aramasını da bu fotoğraf içerisinde değerlendirmek gerekiyor. umarız bu konuda daha tatminkâr bir açıklama yaparlar."

israil’e tepki: kabul edilemez

israil'de ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasına yasak getiren kanun tasarısı ile yeni yerleşim kararlarını eleştiren kalın, şunları söyledi:

"hoparlörle ezanın yasaklanması sürecinin devam ettiğini görüyoruz. bu konudaki endişelerimizi diplomatik kanallarla ifade ettik. böyle bir uygulama yapılması halinde bu, kutsal topraklarda ezanın yasaklanması anlamına gelecektir ki, bunun kabul edilmesi hangi gerekçeyle olursa olsun hiçbir şekilde mümkün değildir. kabul edilemez bir durumdur. umarız israil, bu hatasından en kısa sürede vazgeçer. bu yasağın gece sessizliği ya da huzuruyla ilgisi, alakası yok.

bir diğer önemli konu da batı şeria'da yeni yerleşimci bölgelerinin onaylanmış olması. biz bunu da iki devletli çözüm sürecine vurulmuş bir balta olarak görüyoruz. israil yönetimine bu uygulamalarından bir an önce vazgeçmesi çağrısında bulunuyoruz."

"bazı avrupa ülkeleri açıkça taraf oldu"

hollanda ile yaşanan diplomatik kriz üzerinden bazı avrupa ülkelerinin türkiye'deki 'hayır' kampanyasına açıkça taraf olduğunu söyleyen kalın, şöyle konuştu:

"avrupalılar zaman zaman bize ‘türkiye'nin iç meselelerini avrupa ülkelerine taşımayın’ gibi eleştiriler dile getiriyor. fakat kendileri özellikle bu halk oylamasında açıkça taraf olarak, yani 'hayır' kampanyasını desteklemek suretiyle aslında türkiye'deki bir konuya taraf olmaktalar. dolayısıyla bu meseleyi avrupa gündemine taşıyan türkiye değil, oradaki avrupalı siyasilerin tercihleridir."

"beklentimiz hollanda’nın yapıcı adım atması"

hollanda'ya yeni yaptırımların uygulanıp uygulanmayacağı sorulan kalın, "bizim beklentimiz hollanda makamlarının bu konuda sorumluluk alarak, yapıcı adımlar atmaları. onlar adım attığı zaman türkiye de yapıcı adımlar atar" diye yanıt verdi.

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;