Bilim-Teknoloji

Mars'ta astronotlar için oksijen üretecek

NASA, Mars 2020 keşif robotunun özelliklerini kamuoyuna duyurdu. Curiosity'nin çok daha gelişmiş modeli olacak robot, 2030'da Mars'a ayak basması planlanan astronotlar için 10 yıl oksijen üretecek.

Konular: Bilim-Teknoloji
Mars 2020 astronotlar için Kızıl Gezegen'de oksijen üretecek. [Fotoğraf: NASA]

curiosity'nin ardından mars keşiflerine devam edecek olan mars 2020 robotuna ait özellikler kamuoyuna duyuruldu. nasa, 2020 mars'ın bir gün dünya'ya getirilme ihtimali karşılığında numune toplayacağını, dahası mars atmosferinden oksijen üreteceğini belirtti. mars 2020'nin oksijen üretimi, kızıl gezegen'ın koloni haline getirilmesinde ilk önemli adım olarak kabul ediliyor.

mars keşif programı'nda yer alan michael meyer, 'mars yüzeyinde oksijen üretebilmenin uzay keşfinin geleceği adına büyük bir adım olacağını ve gelecekte astronotların daha uzun süreli görev yapmalarını sağlayacağını' söyledi.

10 yıl oksijen üretecek

yeni mars aracında yer alacak 'moxie' adındaki cihaz, kızıl gezegen'in atmoferinden karbondioksit çekecek ve saf oksijen ile karbon monoksite dönüştürecek.

2030'da mars'a insan göndermeyi planlayan nasa, astronotların kızıl gezegen'e adım atmasından 10 yıl önce oksijen üretimine başlamış olacak. moxie ekibinde yer alan massacchusetts teknoloji enstitüsü'nden (mit) michael hecht, 'oksijenin bir kısmının astronotlar tarafından kullanılacağını, büyük kısmının ise kızıl gezegen'den ayrılma vakti geldiğinde roket yakıtını ateşlemek için yakıcı madde görevi göreceğini' söyledi.

nasa, gelecekte mars'taki metan gazı ve diğer materyallerden roket yakıtı üretmeyi deneyeceklerini de belirtti.

Mars 2020 çok sayıda gözlem ve deney cihazı taşıyor.

çok sayıda cihaz taşıyacak

mars 2020 taşıyacağı mastcam z stereoskopik kamera ile karşısına çıkan hedeflere odaklanacak. lazer atışıyla maddelerin kimyasal yapısını ortaya çıkaracak supercam ise kimyasal analizlerde kullanılacak.

robotik kolunda pixl ve sherloc adında iki cihaz taşıyacak olan mars 2020, her iki araçlar numuneler üzerinde yüksek çözünürlüklü analizler yürütecek ve organik yaşam izi arayacak.

mars 2020'nin gövdesinde ise moxie'nin yanı sıra yer katmanlarını analiz edecek radar sistemi rimfax ve yüksek teknoloji ürünü hava istasyonu meda yer alacak.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;