'2,4 milyon kişi insan kaçakçılığı kurbanı'

Mağdurların üçte ikisini kadınlar oluşturuyor ve yüzde 80'i seks kölesi olarak kullanılıyor. Kurbanların sadece yüzde biri kurtarılabiliyor.

Konular: Yaşam

Haberin Öne Çıkanları

Üçte biri kadın

Yılda 32 milyar

dolar gelir

Yemen-Suudi Arabistan sınırında insan kaçakçıları tarafından işkence gören Etiyopyalı kadın omzundaki izleri gösteriyor. [Reuters]

bm uyuşturucu ve suçla mücadele dairesi, dünyada 2,4 milyon kişinin insan kaçakçılığının kurbanı olduğunu, bunların yüzde 80'inin seks kölesi olarak kullanıldığını açıkladı.

bm dairesi'nin başkanı yuri fedotov, genel kurul'da yaptığı konuşmada, kaçırılanların yüzde 17'sinin zorla çalıştırıldığını belirtti.

fedotov, insan kaçakçılığı ağlarını yöneten suçluların, her yıl 32 milyar dolar gelir elde ettiğini, kurbanların üçte ikisinin kadın olduğunu söyledi.

merkezi viyana'da bulunan daire'nin istatistiklerine göre, insan kaçakçılığı kurbanlarının sadece yüze biri kurtarılabiliyor.

fedotov, insan kaçakçılığıyla mücadele için yerel, bölgesel ve uluslararası çabaların koordineli olarak ortaya koyulması gerektiğini ifade etti.

bm'nin iyi niyet elçisi oyuncu mira sorvino da insan tacirleriyle mücadele konusunda güçlü yasalar bulunmadığına ve polislerin bu konuda yeterince eğitilmediğine dikkati çekti.

genel kurul başkanı nasır abdülaziz en-nasır ve bm genel sekreteri ban ki-moon ise bağışçı ülkelerden insan kaçakçılığı kurbanlarına yardım amacıyla kurulan fona katkıda bulunmalarını istedi.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;