İş kazaları

'Anne, babam niye gelmedi?'

Ermenek'teki madende mahsur kalan işçilerden Hasan Tuncer’in eşi, 7 yaşındaki kızlarına kazayı söyleyemediklerini ancak kızının babasını sorduğunu anlattı, "Daha ne kadar saklayabilirim?" dedi.

Konular: Türkiye
Tuncer ailesini, akrabaları ve komşuları teselli etmeye çalışıyor. [Mustafa Değirmenci/Al Jazeera]

ermenek'te yaşayan rahime tuncer, hasan tuncer'le sekiz yıldır evli. çiftin yedi yaşında ilkay isimli bir de çocukları var. ilçede salı günü meydana gelen maden kazası tuncer ailesinin evini de üzüntüye boğdu. beş yıldır madencilik yapan ve iki yıldır da bu madende çalışan hasan tuncer, yerin 350 metre altında mahsur kalan işçilerden biri. 

35 yaşındaki rahime tuncer kurtarma çalışmalarından henüz olumlu bir haber gelmemesine rağmen umudunu koruduğunu söyledi:

"bu yasa çıktığından beri çalışmıyordu. geçen hafta işbaşı yapabileceği haberi gelince, kendi vardiya arkadaşlarını bekleyeceğini söyledi ve salı günü onlarla sabah 08.00-16.00 vardiyasına girdi. komşumda oturuyorduk, doktor eşi gelip söyledi, ne yapacağımızı şaşırdık. kızım ilkay’ı onlarda bırakıp eve gittim. çünkü bütün akrabalar evde toplanacağı için etkilenmesin istedim."

'daha ne kadar saklayabilirim?'

kızının arada bir yanına geldiğini, herkesin ona bir şey hissettirmemek için çaba harcadığını belirten tuncer, kazadan beri yaşadıklarını şu sözlerle özetledi:

Tuncer çiftinin en mutlu gününden bir fotoğraf evlerinin duvarında asılı. [Mustafa Değirmenci/Al Jazeera]

"akrabalarımdan bir kısmı madenin ağzında, ama yine de evimiz kalabalık. evimizde bir toplantı varmış gibi ona anlatmaya çalıştım. ama daha ne kadar saklayabilirim bilemiyorum. babasının madene gittiğini biliyordu. her geldiğinde 'anne babam niye gelmiyor, o nerede?' diye soruyor. sekiz yıldır aynı yastığa baş koyduğum yarim suların altında şimdi. ne diyeyim ben size şimdi? umudumu kesmedim, kesemem."

'arkadaşlarını kurtarmaya çalışmış'

tuncer, eşinin arkadaşlarını kurtarmak için şu anda mahsur durumda olduğunu söyleyerek, "çıkmış, o çıktığında su çok fazla değilmiş. 'ben arkadaşlara yardım edeyim' diyerek tekrar içeri girmiş. oradan kurtulan arkadaşları bize anlattı. inşallah sağ salim çıkacak benim iyi yürekli kocam" dedi.

kaynak: al jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;