Türkiye

CHP'de Dersim tartışması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun katıldığı bir programda Dersim için özür dilemesi CHP’de tartışmaya neden oldu. CHP yöneticileri ‘Yaşanan acılardan dolayı duygularını ifade etti’ derken, ulusalcı kanat başta olmak üzere bazı milletvekilleri Tanrıkulu'na tepki gösterdi.

Konular: Türkiye

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun CNNTürk’te katıldığı bir programda Dersim için özür dilemesi CHP’de tartışmaya neden oldu. Tanrıkulu programda, "CHP Genel Başkan Yardımcısı'yım. Ben bin kere özür diliyorum" dedi. 'Bu özrü parti adına mı diliyorsunuz' sorusuna 'Evet' yanıtını verdi, programa Genel Başkan'ın bilgisi dahilinde katıldığını söyledi. CHP yöneticileri ‘Yaşanan acılardan dolayı duygularını ifade etti’ derken, CHP’de ulusalcı kanat başta olmak üzere bazı milletvekilleri buna tepki gösterdi. 

'CHP Dersimli'yi genel başkan yaptı'  

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada “Dersim Türkiye’nin ortak geçmişi. Türkiye’nin geçmişinde maalesef bu tür ortak acılar da var. Dersim’de bir katliam yaşanmıştır. Özür dilemesi gereken devlettir. Dersim’i CHP’ye yüklemek haksızlıktır, ahlâksızlıktır” dedi. Ağbaba CHP’nin Dersimli birini genel başkan seçerek Dersim ile yüzleştiğini de söyledi. "CHP Dersim ile hesaplaşmıştır, yüzleşmiştir, Dersimli’yi genel başkan yapmıştır” diyen Ağbaba, Başbakan Davutoğlu’nu ve iktidar partisini Dersim meselesini suiistimal etmekle suçladı. Ağbaba “Dersim’i gündeme getirenler, Dersimli’yi meydanlarda yuhalatanlar ve her türlü ayrımcılığı yapanlardır” diye konuştu.

'Duygularını ifade etti'

Sezgin Tanrıkulu’nun dilediği özür CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’ye de soruldu. Hamzaçebi Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Tanrıkulu’nun Dersim’de yaşanan acılar nedeniyle duygularını ifade ettiğini söyledi. Hamzaçebi “Orada büyük bir acı yaşanmıştır. Büyük bir bu acı yaşanmışsa, bununla ilgili insanlar duygularını ifade ediyorsa olumsuz değerlendirmek doğru olmaz" ifadelerini kullandı,

'Özür dilemesi gereken CHP değil' 

Ulusalcı kanatta yer alan CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ise Dersim tartışmasına Twitter'dan katıldı. Yılmaz, Sezgin Tanrıkulu’na “Dersim olayları nedeniyle özür dilemesi gereken CHP değil; ayaklanmayı kışkırtan, ölümlere neden olan, emperyalizm ve işbirlikçileridir” diye yanıt verdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk de Meclis’te gazetecilerin sorusu üzerine “Ben özür dilemem. Arkadaşımız özür dilemiş olabilir. Tarihi yargılamak siyasetçilerin görevi değil, bunları tarihçiler incelemeli” dedi.

CHP’de Dersim daha önce de tartışıldı

CHP’de Dersim tartışması yeni değil. 2011 yılında CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Zaman gazetesine verdiği röportajda “Dersim katliamının sorumlusu devlet ve CHP’dir” şeklindeki sözleri parti içinde krize neden olmuş, 12 milletvekili Meclis’te düzenledikleri bir basın toplantısında bildiri yayınlamıştı. CHP’de Dersim bildirisi olarak anılan bu bildiride parti yönetimi ve Kılıçdaroğlu, Aygün’ün sözleri karşısında sessiz kalmakla suçlanmıştı. O bildiride “CHP tabanı Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk’e de, partimizin temel ilkelerine de sımsıkı sahip çıkmaya devam edecektir. CHP sinsi politik maceraperestlerin devşirme, dönüştürme planlarını boşa çıkaracak yeniden bir direniş partisi olmak durumundadır” denilmişti.

O bildiriye imza koyan milletvekilleri arasında şu anda yönetimde olan CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, İstanbul Milletvekili Nur Serter, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile Baykal’a yakınlığıyla bilinen Antalya milletvekilleri de yer almıştı.

CHP’de Baykal’ın genel başkanlığı döneminde de Dersim krizi yaşanmıştı. 2009 yılında o dönem CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Onur Öymen Meclis’te hükümetin Kürt açılımına yönelik politikalarını eleştirirken “Dersim’de analar ağlamadı mı? Şeyh Sait isyanında analar ağlamadı mı? Analar ağlamasın diye biri de çıkıp bu mücadeleyi durduralım dedi mi?" ifadelerini kullanmıştı. Bu sözlere o dönemde Grup Başkanvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu tepki göstermiş ve ‘gereğini yapmalı’ diyerek Öymen’i istifaya çağırmıştı.

Kaynak: Al Jazeera 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;