Türkiye

Demirtaş'a suikast endişesi toplantı iptal ettirdi

PYD’den, IŞİD’li bir grubun Demirtaş’ı hedef alan eylem yapacağı duyumunu alan HDP, Demirtaş’ın 5 Ağustos’ta gazeteciler ile yapacağı bir toplantıyı bu yüzden iptal etti. Al Jazeera’ye konuşan HDP'li kaynaklar bu bilgiyi İçişleri Bakanlığı ve devlet yetkililerine ilettiklerini söyledi.

HDP, Demirtaş'a suikast yapılabileceği endişesi taşıyor.

HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın 5 Ağustos 2015 günü sabah 9:30’da Ankara’da gazetecilerle bir sohbet toplantısı için bir araya gelmesi planlanıyordu. Toplantıyla ilgili hazırlıklar bir süre öncesinden yapıldı, 4 Ağustos akşamı saat 19:02’de HDP konuyla ilgili son bilgi notunu her zaman olduğu gibi mail üzerinden basın ile paylaştı.

Ancak 5 Ağustos sabahı toplantıyla ilgili sabah 08:17’de basına sürpriz bir mail ulaştı. Toplantının “Eş genel başkanların programlarındaki değişiklik nedeniyle ileri bir tarihe ertelendiği” duyuruldu. O gün öğleden sonra Demirtaş, yine daha önce planlandığı belirtilen görüşmeleri yapmak üzere Avrupa’ya gitti. Toplantının neden iptal edildiği konusunda basın ile net bir bilgi paylaşılmadı.

Suikast endişesi ile iptal

Al Jazeera’nin ulaştığı HDP kaynakları, iptal kararının arkasında “Demirtaş’a suikast girişiminde bulunulacağı” yönünde alınan bilgilerin olduğunu söyledi. Bu kaynaklara göre Ağustos ayı başında HDP’ye, Suriye’den, PYD’den bir duyum geldi.

Gelen bilgide, "IŞİD’li bir grubun HDP’yi hedef alan bir eylem yapmak üzere Suriye’den Türkiye’ye girdiği, Selahattin Demirtaş’a suikast girişiminde bulunulacağı" iddia ediliyordu. Demirtaş’ın Ankara’da bir otelde gazetecilerle yapacağı bu toplantının hedef alınabileceğini değerlendiren HDP yönetimi toplantının iptal edilmesini kararlaştırdı.

“Devlete iletildi”

Al Jazeera’ye konuşan HDP kaynakları, Ankara’daki saldırıyı da bu ihbar doğrultusunda değerlendiriyor. HDP’liler PYD’den gelen bu bilgiyi önce İçişleri Bakanlığı’na, ardından da devlet yetkililerine aktardıklarını da söyledi.

HDP bu güvenlik endişesi ile Perşembe günü toplanacak Merkez Yürütme Kurulu’nda da seçim öncesi önemli bir karar almaya hazırlanıyor. Parti Ankara’daki patlamanın ardından 1 Kasım seçimi öncesinde yapılacak mitingleri iptal etmeye hazırlanıyor. Büyük kapsamlı, kalabalık buluşmalar yerine seçim çalışmalarının “halkla buluşma” formatında devam ettirilmesi planlanıyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;