Türkiye

Dokuz saatlik rehine krizi

Sahte avukat kimliğiyle Çağlayan Adliyesi'ne giren saldırganlar Savcı Kiraz'ı rehin aldı. Görüşmeler sürerken içerden gelen silah sesleriyle operasyon başladı.

Konular: Türkiye

berkin elvan soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcısı mehmet selim kiraz'ın odasında rehin alındığı eyleme karşı, odadan gelen silah seslerinin ardından operasyon düzenlendi. iki patlama sesinin ardından onlarca kez silah sesi duyuldu. kiraz florance nightingale hastanesi'ne kaldırıldı. hastane yetkilileri ve istanbul il sağlık müdürü, kiraz'ın hastaneye getirildiğinde solunumunun olmadığını ve kalbinin durduğunu, bir saatlik çabaya rağmen hayata döndürülemediğini açıkladı. 20:50'de hastaneye kaldırılan savcı'nın ölüm saati 21:55 olarak açıklandı.

emniyet müdürü: iletişim esnasında silah sesi geldi

istanbul emniyet müdürü selami altınok adliye önünde yaptığı basın toplantısında eylemi gerçekleştiren iki saldırganın öldürüldüğünü duyurmuştu. altınok "teröristlerle telefonla iletişim kurulduğu bir anda savcımızın odasından silah sesleri gelmesi üzerine birimlerimiz operasyon yapmışlardır" dedi.

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, romanya'da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, savcı kiraz'ın başında 3, vücudunun diğer bölgelerinde 2 kurşun yarası olduğunu söyledi. erdoğan saldırganların avukat cübbesi ile adliyeye girdiğini de açıkladı ve şunları söyledi;

"bu işin öyle hafife alınır bir yanı yok. bu, üzerinde çok çok önemle durulacak ibretlik bir vaka, olaydır. tabii ben polisimizin özellikle yaptığı operasyon sebebiyle kendilerini de kutluyorum. çünkü onlar da bir yerde bu silah seslerinden sonra cansiparane o odaya girerek orada da gereğini yerine getirmiş oldular."

çatışmada yaralanan şükriye erdem isimli kadın avukat hastaneye yaralı olarak kaldırıldı.

saat 20:30 civarında savcının rehin tutulduğu odadan silah sesi gelmesiyle operasyon başladı. bir patlamanın ardından silah sesleri duyuldu ve çatışma yaklaşık 10 dakika sürdü.

çağlayan adliyesi önünde saldırıyı düzenleyen kişilere destek amacıyla toplanan kalabalığa polis tarafından müdahale etti.

savcı öğle saatlerinde rehin alındı

savcı mehmet selim kiraz istanbul çağlayan adliyesi'ndeki odasında, öğle saatlerinde silahlı bir grup tarafından rehin alındı. içeriden silah sesi duyuldu. odanın bulunduğu koridor boşaltıldı, takviye polis kuvveti çağrıldı. savcının odasında biri avukat 2 saldırgan bulunuyordu. 

terörle mücadele ekipleri ve özel harekât polisleri altıncı kattaki odanın çevresini abluka altına aldı. istanbul emniyet müdürü selimi altınok da adliyeye geldi. koridorda bulunan olayı takip eden başsavcıvekilleri ile hakim ve savcılar polisler tarafından koridordan çıkarıldı. sağlık ekipleri de hazır bekletildi.

'saldırganlarla görüşüldü'

istanbul emniyet müdürü selami altınok akşamüstü yaptığı açıklamada, "şu an itibarıyla herhangi bir sıkıntımız yok. herhangi bir arkadaşımızın herhangi bir sorunu yok. arkadaşlarımız, müzakereci arkadaşlarımız bize katkı veren istanbul barosu başkanımız, diğer arkadaşlarımız eylemcilerle görüşüyor" dedi.

ajt muhabiri selahattin günday'ın boşaltılan adliye binasının içerisinden aktardığı bilgiye göre, müzakereler sürerken saldırganların 'berkin'i vuran polis getirilsin' talebi görüşmelerde tıkanmaya yol açıyordu, çünkü savcılıkta 'kimin vurduğuna dair kesin bilgi' yoktu. daha önce saldırganlar telefonda konuşan berkin elvan'ın babası sami elvan da bir kez daha konuşmak ve onları ikna etmek için çağlayan adliyesi'ne getirildi. sami elvan'ın görüşmesinden bir netice alınamadı.

'berkin bizim çocuğumuz'

istanbul cumhuriyet başsavcıvekili orhan kapıcı akşamüstü yaptığı açıklamada, "berkin elvan bizim çocuğumuzdur, kardeşimizdir. biz hukukçular olarak elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz. bu olayın faili de hukukun bize verdiği imkânlar doğrultusunda bulunmaya çalışılacaktır" diye konuştu.

sami elvan: kimsenin burnu kanamasın

berkin elvan'ın ailesinin twitter hesabından, baba sami elvan adına, "kimsenin burnunun dahi kanamasını istemiyorum. sadece adalet istedim bugüne kadar ve sadece adil bir yargılama istiyorum" mesajı paylaşıldı.

başbakanlık'ta toplantı

rehine krizi üzerine başbakanlık'ta olağanüstü toplantı yapıldı. başbakan ahmet davutoğlu başkanlığındaki toplantıya başbakan yardımcısı yalçın akdoğan, eski ve yeni içişleri bakanları, enerji bakanlığı müsteşarı metin kilci ve başbakanlık müsteşarı kemal madenoğlu katıldı. çağlayan adliyesi'ndeki son durum masaya yatırıldı, emniyet yetkilileri adliyedeki son gelişmeleri davutoğlu'na aktardı.

davutoğlu da cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ı arayarak bilgi verdi.

kemal kılıçdaroğlu: elektrik kasıtlı olarak mı kesildi?

savcının rehin alınması üzerine twitter hesabından açıklama yapan chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu ise, hükümet ve istihbaratı suçladı. kılıçdaroğlu şu soruları sordu:

"savcının göz göre göre rehine alınmasını izleyen hükümet ve istihbarata sormak istiyorum; bayrak, flama, silah, plastik kelepçe gibi eylem araçları ile adliyeye nasıl girildi? bu malzemelerin adliyeye sokulmasında yaşanan elektrik kesintisi etkili mi olmuştur? yoksa elektrik bu iş için kasıtlı mı kesilmiştir? adliyenin var olan jeneratörü devredeyse, bu malzemelerin içeri sokulmasında kimler yardım etmiştir? hükümetin kesinti sonrası 'terör saldırısı olabilir' açıklaması, rehin alma olayında parmağı olduğunun göstergesi midir? ülke güvenliğini ve bütünlüğünü sağlamak görev tanımınızda var mıdır?"

girişler kapatıldı

adliyeye girişler kapatıldı, asansörler de durduruldu. adliyedeki diğer katlardaki memurlar da odalarından çıkartıldı. çalışanlar endişeyle adliye kreşinde bulunun çocuklarını almaya koştu.

saldırganların kendileriyle görüşecekler arasında yer almasını istedikleri isrtanbul baro başkanı ümit kocasakal da adliyeye geldi.

berkin elvan'ın avukatı ebru timtik de koridora gelerek polislerle bir süre görüştü. 

odadan fotoğraflar yayınlandı

dhkc örgütüne yakın bir internet sitesinde, savcının rehin aldındığı, talepler yerine getirilmediği takdirde savcının öldürüleceği yazıldı. 

örgüte yakın internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında da savcının odasından fotoğraflar yayınlandı. fotoğraflarda savcının kafasına silah dayandığı görüldü. 

al jazeera yayın ilkeleri gereği bu fotoğrafları yayınlamıyor.

cumhuriyet savcısı mehmet selim kiraz, gezi parkı eylemleri sırasında istanbul okmeydanı'nda polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren 15 yaşındaki berkin elvan'ın ölümüyle ilgili soruşturmaya bakıyordu.

yaklaşık yedi ay önce bu soruşturmaya atanan savcı kiraz, daha önce dosyada görev yapan dört savcıya kıyasla olayın aydınlatılması için en çok ilerleme kaydeden isim oldu.

kiraz son olarak emniyet müdürlüğü'nden daha önce eşkâlleri belirlenen 3 polisin açık kimliklerinin belirlenmesi amacıyla olay günü o bölgede görevli 21 polisin kimliklerini almıştı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;