Türkiye

Dolar yükselince ne olur?

Dolar yurtdışı gelişmelerin de etkisiyle 2.64 TL'yi gördü. Peki bu halkın cebine nasıl yansır?

Konular: Ekonomi
Türkiye'de finans dışı şirketlerin açık döviz pozisyonu 183.2 milyar dolar. [Fotoğraf: Reuters]

Doların tansiyonu düşmüyor. Bunun vatandaşa etkisi ne olur? Piri Reis Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erhan Arslanoğlu’na göre dolar artışı, alım gücünün düşmesine yol açar. Çünkü Türkiye ithal ürünlerin çok satıldığı, hammadde olarak kullanıldığı bir ülke. 

‘İşsizlik ve ücretlerle ilgili sıkıntılar artabilir’

Arslanoğlu dolar artışının vatandaşa etkisini şöyle anlatıyor:

“Dolardaki artış zamlarla enflasyonu artırıyor. Enflasyon arttıkça faizler yukarı çıkıyor. Bu da beklentilerde bozulma ve yatırım kararlarının değişmesine yol açıyor. Yatırım kararları etkilenince büyüme etkileniyor. Bu da istihdama ve ücretlere yansıyor. Bunlar kurdaki hareketin kalıcı olması durumunda yaşanır. ”

Dolar artışı hayatımıza nasıl yansır?

Arslanoğlu:

  • Meyve sebze açısından hammadde fiyatları, girdiler etkileniyor. Gıdaya yansıması biraz geç olur.
  • Elektronik cihazlar ithal olduğu için kur artışı fiyatlara yansıyacaktır.
  • Otomotivde satılan araçların yüzde 50'den fazlası ithal. Zam gelecektir.
  • Enerjide petrol ve doğalgaz fiyatlarında maliyetler artıyor. Benzin, ulaşım ve ısınma giderlerinde zam olabilir. Gecikmeli olsa da eninde sonunda olacaktır.
  • Konutta demir çelik gibi ithal girdiler yüksek. Şu anda arz fazlası var. Önümüzdeki dönemde zam görülecektir. Yeni yapılan konutların fiyatları yükselebilir.
  • Sektör temsilcileri konutta yüzde 15-20 oranında zam olabileceğini ifade ediyor.
  • Tekstilde hammadde fiyatlarındaki artışla giyimde yeni sezon fiyatlarına zam gelebilir.
  • Yurtdışına seyahat etmek isteyenler planlarını ertelemeyi düşünebilir. Bunun da hizmet sektörüne etkisi olur

Melis Kobal

Meslek hayatına 2001 yılında NTV'de muhabir olarak başladı. 2005-2011 yıllıarı arasında CNBC-e de ekonomi muhabiri olarak çalıştı. AB süreci, küresel kriz, Anadolu ile ilgili programlar hazırladı. 2009-2010 yılları arasında CNBC-e'nin Londra muhabirliğini yaptı. Devamını oku

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;