Türkiye - İsrail ilişkileri

Gaz için ilk adım

Normalleşme adımlarının atılmasının ardından Türkiye ile İsrail arasında bakanlar düzeyinde ilk temas sağlandı. Enerji Bakanı Berat Albayrak, İstanbul’a gelen İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ile bir araya geldi. Görüşmede İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması ele alındı. Türkiye’nin Gazze ve Cenin’de inşa edeceği iki elektrik santrali de görüşme gündemindeydi.

[Fotoğraf: AA]

“Normalleşme” adımlarının ardından Türkiye ile İsrail arasında önemli bir temas sağlandı. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak üzere İstanbul’a gelen İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Enerji Bakanı Berat Albayrak ile bir saat yirmi dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrasında bir basın açıklaması yapan Steinitz,  sözlerine bunun uzun bir aranın ardından bir ilk olduğunu hatırlatarak başladı.

"Burada olmaktan çok mutluyum. Bir kaç yıldan beri İsrail’den bu düzeyde bir ziyaret ilk defa yapılıyor. Bunu iki ülke arasındaki normalleşme sürecinin bir parçası olarak alıyoruz. Buraya İsrail Hükümeti ve İsrail halkı adına geliyorum. Bölgemizde insanlar artık barış, istikrar, iyi ilişkiler ve işbirliği görmek istiyor."

Steinitz, Bakan Albayrak ile yaptığı görüşmede İsrail karasularından çıkarılan doğalgaz için boru hattı inşa edilmesinin gündeme geldiğini söyledi. Şu anda İsrail karasularında 900 milyar metreküp gaz bulunduğunu belirten Steinitz, yeni sahaların keşfe açılmasıyla bu rakamın 3 trilyon metrekübe ulaşmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

"Enerjiyle ilgili bir çok konuyu ama özellikle de doğalgaz konusunu görüştük. Türkiye ve İsrail arasında bir doğalgaz boru hattının inşa edilmesi ihtimal dahilinde. Ürdün gibi ülkelere gazın ihraç edilmesini de değerlendiriyoruz. Mısır ve Kıbrıs’tan Yunanistan’a gidecek bir boru hattı da olabilir ama Türkiye seçeneği bizim için çok önemli. Bundan sonra bu projenin yapılması için iki ülke hükümetleri ve enerji bakanlıkları arasında bir diyalog kurulmasına karar verdik."

Steinitz, Gazze’ye yapılacak insani yardım ve elektrik santrali konusunun da gündeme geldiğini söyledi. Gazze’nin “sıradan” insanlarına yapılacak yardımı memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Ancak Steinitz, “güvenliğimiz önceliklidir” dedi.

'Diyalog kurulması kararlaştırıldı'

Görüşmenin ardından Berat Albayrak konuşmadı ama bakanlık yazılı bir açıklama yaptı.

Normalleşmeye ilişkin ikili ilişkilerin başlamasının ardından iki ülke bakanları arasında ilk defa temas gerçekleştiği belirtilen açıklamada, “Bakanlar İsrail’den Türkiye’ye doğalgaz ihracatı fırsatlarını detaylıca görüşmüş ve bu konu üzerine diyalog kurmayı kararlaştırmışlardır.” ifadelerine de yer verildi.

Gazze ve Cenin’de santral

Türk tarafının açıklamasında kurulacak elektrik santrallerinin altı çizildi.

"Taraflar Gazze ve Cenin’de kurulacak elektrik santrallerini içerecek şekilde, Filistinlilere elektrik temin etmenin çeşitli yollarını ele almışlardır."

İki bakan Dünya Enerji Kongresi’nde düzenlenecek bir panelde de konuşmacı olarak bir araya gelecek. Panel basına kapalı olarak düzenlenecek.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;